diyabet depresyonu, sıkıntı ve ‘tükenmişlik’

Diyabetin tükenmesinden kaçınma yolları

Bunun karşısında şeker hastalığına yakışmak doyurmalı – ilacı al, sağlıklı bir diyetle yemek ve egzersiz yapın. Bununla birlikte, diyabetli olanlar gerçek hikayeyi – pratikte, fiziksel olarak ve duygusal olarak – inanılmaz derecede talep ediyor – biliyorlar. Uzun vadeli koşullardan herhangi biriyle yaşamanın düşük bir ruh hali ve depresyon geliştirme riski yüksek olduğunu bildiğimiz halde diyabetli olanların diyabetin “tükenmesi” yaşama riski daha fazladır. Ayrıca ‘şeker hastalığı sıkıntısı’ olarak adlandırılan tükenmişlik, henüz birbirinden ayrı olan bir konudur.

Diyabetin tükenmesi depresyondan farklıdır. Tükenmişlik uzun vadeli bir hastalıkla yaşama taleplerine rasyonel bir cevaptır. Bu bir ‘bozukluk’ değil, doğal olarak oldukça doğal bir yanıttır. Depresyon bir insanı kendileri hakkında, diğerleri hakkında negatif düşüncelere ve geleceğe yönelik umutsuzluğa götürürken, duygular üzerindeki tükenmişlik merkezleri özellikle şeker hastalığına odaklanır ve kişi, dış gözlemciye karşı özellikle düşük sayılmayabilir.

Tükenmişlik, kendi kendine bakım görevlerine daha az katılan sonuçlara yol açar, bu nedenle kan şekeri kontrolü muhtemelen etkilenir. İzlenmesi veya izlenmesi konusundaki isteksizlik nedeniyle sağlık randevularından kaçınılması genel bir durumdur.

Tükenmişlik, bir psikolog ya da uygun eğitim almış bir klinisyenden destek almak için çok iyi yanıt verebilir. Ayrıca tükenme yaşanma olasılığınızı atlatmak ve azaltmak için alınabilecek çok sayıda kendi kendine yardım eylemleri de bulunmaktadır.

İçerik, Diyabet UK’in izniyle kullanılır – Duygusal Sorunlar. Bu broşürün telif hakkı Diabetes UK ile birlikte verilmektedir.