doğum kontrol hapları – genel bakış

Doğum kontrol hapları (BCP’ler) normalde bir kadının yumurtalıklarında üretilen insan yapımı hormon formlarını içerir. Bu hormona östrojen ve progestin denir. Doğum kontrol haplarının her ikisi de bu hormondan veya yalnızca progestin’e sahip olacak.

Nedenler

Progestinler, bir kadının serviksindeki mukusun kalın ve yapışkan olmasıyla spermlerin rahime girmesini önlemeye de yardımcı olurlar .; Alternatif İsimler; Doğum kontrol hapları, doğum öncesi haplar, BCP, OCP Bilgi; Doğum kontrol haplarına oral kontraseptifler veya sadece “hap” denir. Bir sağlık uzmanı doğum kontrol haplarını reçete etmelidir.

En yaygın kullanılan doğum kontrol hapı türü östrojen ve progestin hormonlarını bir araya getirir. Bu tip doğum kontrol haplarının birçok farklı formu vardır .; “Mini hap”, sadece progestin içeren, östrojen içermeyen bir doğum kontrol hapı türüdür. Bu haplar östrojenin yan etkilerini sevmeyen ya da tıbbi sebeplerden ötürü östrojeni alamayan kadınlar için bir seçenektir.

Adet döngülerindeki değişiklikler, menstruasyon döngüsü yok, fazladan kanama; Mide bulantısı, ruh hali değişiklikleri, migrenin kötüleşmesi (çoğunlukla estrojenlere bağlı olarak); Meme hassasiyeti ve kilo alma

Doğum kontrol hapları birçok yan etkiye neden olabilir. Bunlar arasında

Kan pıhtıları; Kalp krizi; Yüksek tansiyon; inme

Doğum kontrol hapları kullanan tüm kadınlar, yılda en az bir kez bir check-up’a ihtiyaç duyarlar. Hapları almaya başladıktan 3 ay sonra da kadınlar kan basıncını kontrol ettirmelidir.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Nadiren de olsa doğum kontrol haplarının alınmasından daha tehlikeli riskler vardır. Bu riskler şunları içerir:

Doktora ne zaman gelmelisin

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Östrojenli doğum kontrol haplarının bu problemlere neden olma ihtimali çok daha yüksektir. Sigara içen veya yüksek tansiyon öyküsü, pıhtılaşma bozukluğu veya sağlıksız kolesterol düzeyleri bulunan kadınlar için risk yüksektir.