ERCP

ERCP, safra kanalınıza ve pankreas borusuna bakmak için bir endoskop ve X-ışınları kullanan bir prosedürdür. ERCP, safra taşı çıkarmak veya analiz için küçük doku numuneleri almak için de kullanılabilir (biyopsi).

ERCP, safra kanalınıza ve pankreas borusuna bakmak için bir endoskop ve X-ışınları kullanan bir prosedürdür. ERCP, safra taşı çıkarmak veya analiz için küçük doku numuneleri almak için de kullanılabilir (biyopsi).

ERCP nedir?

ERCP, ‘endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi’ nin kısaltmasıdır. ERCP, çeşitli koşulları teşhis etmek ve tedavi etmek için kullanılabileceği için, çok yararlı bir prosedürdür.

Bir endoskop, ince, esnek bir teleskoptur. Ağzınızdan gulletinize (özofagus) geçip midenizin altına ve bağırsağınızın midenizden sonraki ilk bölümüne (duodenum) geçirilir. Endoskop, ışığın parladığı fiber optik kanalları içerdiğinden doktor içeride görebilir.

Safra senin karaciğere yapılır. Karaciğer karnınızın sağ üst kısmındadır (karın). Safra karaciğer hücrelerinden safra kanalları adı verilen küçük tüplere geçer. Bunlar ortak safra kanalı oluşturmak için birlikte (bir ağacın dalları gibi) katılmaktadırlar. Safra kanalı sürekli aşağı akar ve duodenum olarak bilinen bağırsağınızın (ince bağırsağın) ilk kısmına papilla adı verilen açıklıktan (aşağıdaki diyagrama bakınız) geçilir.

Safra keseniz üst karın sağ tarafındaki karaciğerinizin altında yatıyor. Senin ortak safra kanalından çıkan bir kese gibidir. Yemekler arasında safra depolayan bir ‘rezervuar’. Safra kesesi, yemek yediğinizde sıkışıyor (sözleşme yapıyor). Bu, depolanan safrayı ortak safra kanalı içine boşaltır. Safra safra kanalının geri kalan kısmını duodenumunuza geçer. Safra yiyecekleri, özellikle yağlı gıdaları sindirmede yardımcı olur. Pankreas, kimyasallar üreten geniş bir bezdir (enzimler). Bunlar pankreatik kanallarınıza, ana pankreatik kanalınıza ve papilladan duodenumunuza akar. Pankreas enzimleri, yiyecekleri sindirmek için hayati öneme sahiptir. (Pankreas insülin gibi bazı hormonlar da üretir.)

Doktor, bazı lokal anestezikler üzerine püskürterek boğazınızın arkasını uyuşturabilir veya emmek için pastil verebilir. Elinize veya kolunuzun arkasına bir damara enjeksiyon yoluyla genellikle bir yatıştırıcı verilecektir. Sakinleştirici sizi uykulu ve rahatlatır, ancak sizi ‘uyumaya’ sokmaz. Bu genel bir anestezi değildir.

Doktor endoskopu bir göz mercekiyle veya endoskopa bağlı olan bir TV monitörüyle inceler. Hava, endoskop içindeki bir kanalı mideye ve duodenum olarak bilinen bağırsağınızın (ince bağırsağın) ilk bölümüne geçirilir. Bu, astarın daha kolay görülmesini sağlar. ‘Tam’ hissedebilir ve belaj yapmak istersiniz.

Prosedür bittiğinde endoskop hafifçe çekilir. Bir ERCP, yapılana bağlı olarak bir saatten 30 dakikaya kadar her şeyi alabilir.

ERCP’den önce hastane bölümünden talimatlar almalısınız. Verilen talimat türleri arasında

İşlem sadece X-ışını resimleri elde etmek için yapılmış olsaydı, çoğu insan bir kaç saat dinlendikten sonra eve dönmeye hazırdı. Sedatif kullandıktan sonra 24 saat boyunca araba kullanmayın, makine kullanmayın veya alkol içmeyin. İşlemle aynı gün evinize giderseniz, size eşlik edecek ve sakinleştirici etkileri tamamen tükene dek 24 saat boyunca yanında bulunacak birine ihtiyacınız olacaktır.

Çoğu ERCP sorunsuz yapılır. Bazen insanlar hafifçe boğaz ağrısı çekerler. Yatıştırıcının neden olduğu birkaç saat boyunca yorgun veya uykulu hissedebilirsiniz.

Zayıf genel sağlık durumunuz varsa komplikasyon riski daha yüksektir. Bu prosedürün faydası, küçük komplikasyon riskine karşı tartılmalıdır.