kaygı nedenleri – kaygı nedir? bilgi ve tavsiye

Genelleşmiş anksiyete bozukluğu, çoğu gün aşırı endişe duyduğunuz bir durumdur. İlk etapta kendinize (kendi kendinize yardım etme) ve / veya psikolojik tedavinize nasıl yardımcı olmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olmalısınız. Diğer tedavi seçenekleri arasında antidepresan ilaçlar ve bazen diğer ilaç türleri bulunur.

Genelleşmiş anksiyete bozukluğu, çoğu gün aşırı endişe duyduğunuz bir durumdur. İlk etapta kendinize (kendi kendinize yardım etme) ve / veya psikolojik tedavinize nasıl yardımcı olmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olmalısınız. Diğer tedavi seçenekleri arasında antidepresan ilaçlar ve bazen diğer ilaç türleri bulunur.

Kaygı nedir?

Endişeli olduğunuzda korkulu ve gergin hissedersiniz. Buna ek olarak, bir veya daha fazla nahoş fiziksel belirtiniz olabilir. Bunlar olabilir

Fiziksel belirtiler, kısmen, endişe halinde sinirler vasıtasıyla vücudumuzun çeşitli bölgelerine çok sayıda mesaj gönderen beyin tarafından oluşturulur. Sinir mesajları kalp, akciğerler ve vücudun diğer kısımlarını daha hızlı çalışmaya eğilimlidir. Buna ek olarak, endişeli olduğunuzda stres hormonlarını (adrenalin gibi) kan dolaşımına salarsınız. Bunlar semptomlara neden olmak için kalp, kaslar ve vücudun diğer kısımlarında da rol oynayabilir.

Kaygı ana bir belirti olduğu çeşitli koşullar (bozukluklar) vardır. Bu broşür, yaygın anksiyete bozukluğu (GAD) ile ilgilidir. Diğer anksiyete bozuklukları tipleri için ayrı broşürler (örn. Sosyal kaygı bozukluğu, panik atak ve panik bozukluk, fobiler, akut stres reaksiyonu, travma sonrası stres bozukluğu, vb.).

GAD’iniz varsa, çoğu gün endişeleriniz (korkulu, endişeli ve gergin hissiniz). Durum uzun süre devam ediyor. Anksiyete ile ilgili fiziksel belirtilerin bazıları (yukarıda ayrıntılı olarak) gelip gidebilir. Endişeniz, evde ya da işte, genellikle küçük şeyler hakkında çeşitli stresler ile ilgili olma eğilimindedir. Bazen endişeli olduğunuzu neden bilmiyorsunuzdur.

Endişeniz belirli bir şey hakkında olursa, GAD’nız yok. Örneğin, kaygılarınız genellikle bir şeyden korktuğunuz takdirde fobiniz olur.

GAD, yaşamın herhangi bir aşamasında yaklaşık 50 kişiden 1’inde gelişir. Erkeklerden iki kat daha fazla etkilendi. Genellikle ilk olarak 20’li yaşlarda gelişir ancak sık sık yaşlı insanlarda tanınır.

Sebep açık değildir. Durum açık bir nedenden ötürü sık sık gelişir. Çeşitli faktörler rol oynayabilir. Örneğin

Depresyon veya şizofreni gibi diğer zihinsel sağlık sorunları olan bazı insanlar da YYB geliştirebilir.

Tipik belirtiler gelişir ve devam ederse, o zaman bir doktor genellikle GAD’ye sahip olduğunuzdan emin olabilir. Mevcut yönergeler (ICD-10) altı ay boyunca belirtileriniz varsa tanı konulmasını önerir ancak bazen GAD, panik bozukluğu, depresyon veya bu koşulların bir karışımı olup olmadığını anlamak zordur.

İLAÇ KULLANMAK İÇİN TEDAVİ İLE İLGİLİ TEDAVİ VE DİĞER İŞLEMLER

Bilişsel Davranış Terapisi (CBT) muhtemelen en etkili tedavidir. Belki semptomları azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmak için genel anksiyete bozukluğu (GAD) hastalarının yarısından fazlası için çalışmaktadır.

Özellikle, problem çözme becerilerine odaklanan danışmanlık bazı insanlara yardımcı olabilir.

Bunlar, bölgenizde bulunması halinde bir seçenek olabilir. Bazı insanlar, bireysel terapi veya danışmanlık yapmak yerine, grup kursunda olmayı tercih etmektedir. Dersler, rahatlamayı öğrenme, problem çözme becerileri, baş etme stratejileri ve grup desteği içerebilir.

Gevşeme ve stresle mücadele hakkında broşürler, kitaplar, CD’ler, DVD’ler ve indirmeler alabilirsiniz. Stres atmak ve rahatlamanıza yardımcı olmak için basit derin nefes alma tekniklerini ve diğer önlemleri öğretirler. Anksiyete belirtilerini hafifletebilirler. İnternette kendi kendine yardım önerileri, tedavileri ve desteği sunan web siteleri de bulunmaktadır. – örneğin Fearfighter © (aşağıya bakın). Stres ve Nasıl Önlenmesi İpuçları.

Bunlar genellikle depresyon tedavisinde kullanılır, ancak depresyonda değilseniz bile anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalar, antidepresanların GAD’li kişilerin yarısından çoğunda semptomları hafifletebileceğini göstermektedir. Anksiyete belirtilerine neden olabilecek serotonin gibi beyin kimyasallarına (nörotransmiterler) müdahale ederek çalışırlar.

Diazepam gibi benzodiazepinler anksiyete için en çok reçetelenen ilaçlardır. Genellikle belirtileri hafifletmek için iyi çalışırlar. Sorun, bağımlılık yapıcı oldukları ve birkaç haftadan daha uzun sürdükleri takdirde etkilerini kaybedebilecekleri. Ayrıca sizi uyuşuk hale getirebilirler. Bu nedenle, GAD gibi sürekli kaygı durumları için bugün çok fazla kullanılmıyorlar. 2-4 haftaya kadar kısa bir ders özellikle kötü bir büyü üzerinde size yardımcı olmak için bir seçenek olabilir.

Buspiron, GAD tedavisinde başka bir seçenektir. Anti-anksiyete tıbbıdır, ancak benzodiazepinler için farklıdır. Bunun nasıl işlediği açık değildir, ancak anksiyete belirtilerine neden olabilecek bir beyin kimyasalının serotonini etkilediği bilinmektedir. Benzodiazepinlerden daha az uyuşukluğa neden olur, ancak aynı zamanda bağımlılık yapıcıdır ve sadece kısa bir süre kullanılmalıdır.

Pregabalin, çeşitli koşullar (temel olarak epilepsi) için kullanılan bir ilaçtır. GAD’de faydalı bulundu. Yukarıda bahsedilen diğer tedavilerin yararsa, GAD için düşünülme eğilimi gösterir.

Propranolol gibi beta blokerler, GAD yerine akut (kısa ömürlü) anksiyete üzerinde daha iyi çalışmaya eğilim gösterirler ve bu nedenle burada genellikle uygun tedavi olarak düşünülmemektedir.

TCMB artı antidepresan bir ilaç, bazı vakalarda ya tek başına tedaviden daha iyi çalışabilir.

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD) bazı insanlarda daha iyi olurken, bazılarında genelde gelip gitme eğilimi gösterir. Bazı insanlar uzunca bir süre ilaç almalı, ancak normal koşullarda normal hayatlarına devam edebiliyorlardı.

GAD’li insanlar ortalamaya göre daha fazla alkol almak, alkol almak ve sokak uyuşturucu almaktan daha olası. Bunların her biri kısa vadede anksiyete belirtilerini hafifletebilir. Bununla birlikte, nikotin, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı, maddeleri uzun vadede daha da kötüleştirir ve genel sağlığınızı ve refahınızı önemli ölçüde etkiler.