akut böbrek hasarı ve böbrek ağrısı – böbrek ağrısı nedenleri

Akut böbrek hasarı, böbreklerinizin aniden düzgün çalışmadığı bir durumdur. Genellikle, başka hastalıklardan rahatsız olduğunuzda olur. Akut böbrek hasarınız varsa, genellikle hastanede hastalanırsınız. Değilse, genellikle bakılmak için hastaneye gönderilirsiniz. Daha önce akut böbrek hasarı toplanıyor ve izlemeniz ne kadar dikkatli olursa, böbreklerinizin iyileşme şansı o kadar iyi.

Akut böbrek hasarı, böbreklerinizin aniden düzgün çalışmadığı bir durumdur. Genellikle, başka hastalıklardan rahatsız olduğunuzda olur. Akut böbrek hasarınız varsa, genellikle hastanede hastalanırsınız. Değilse, genellikle bakılmak için hastaneye gönderilirsiniz. Daha önce akut böbrek hasarı toplanıyor ve izlemeniz ne kadar dikkatli olursa, böbreklerinizin iyileşme şansı o kadar iyi.

Böbrekleri anlama: nerede olduklarını ve ne yaptıklarını

Ayrıca Böbrekler ve Üriner Şerit olarak adlandırılan ayrı broşüre bakın

İki böbrek, karın üst bölümünün yanlarına (karın), bağırsağın arkasında ve omurganın her iki yanına uzanır. Her böbrek, büyük turuncu ama fasulye şeklindeki büyüklüğündedir.

Her glomerulus bir filtre gibidir. Glomerülün yapısı, atık ürünlere ve bazı suyun ve tuzun kandan, bir tüp olarak adlandırılan küçük bir kanala geçmesine izin verir. Her bir tüpün ucunda kalan sıvıya idrar adı verilir. İdrar daha sonra her bir böbrekten mesaneye geçen bir üreter adlı bir tüple geçer. İdrar, tuvalete gittiğimizde dışarıya gelene kadar mesanede saklanır.

AKI’ya sahipseniz böbrekleriniz aniden çalışmayı bırakmaları gerektiği gibi durdurulur. Bu, vücudunuzdaki sıvı, tuzlar ve kimyasallar anormal seviyelere yükselebilir veya düşebilir ve sizi çok hasta yapar. Aşırı miktarda asit varsa veya çok fazla tuz varsa vücudunuzda diğer organlarınız etkilenebilir. Örneğin, kalp, akciğerler, beyin, kaslar, gözler vb. Düzgün çalışmayı bırakabilir. Böbrekler yeterli sıvıdan kurtulmazlarsa, vücudunuz onunla aşırı yüklenmiş olabilir. Bu, bacaklarda şişmeye neden olabilir veya nefes almayı zorlaştırır.

Hastanede iyi durumda olmayan kişilerde AKI yaygındır. Hastanede 5 kişiden 1’e yakın AKI gelişir. Yoğun bakım ünitelerinde aşırı derecede rahatsız olan hastalarda daha da yaygındır.

AKI 65 yaşın üzerinde daha yaygındır. Bir başka ciddi hastalık geçiren ve hastaneye yatan kişilerin gelişme olasılığı daha yüksektir. Operasyon geçiren insanlara, özellikle yaşlandıklarında olabilir. İyot içeren bir boya (kontrast) ile özel bir röntgen ışını geçiren bazı insanlar olabilir.

Çocuklar da AKI geliştirebilirler. Bunların olması muhtemel

Böbreklerin düzgün çalışmamasına neden olan birçok şey var. Bazen birden fazla nedenden dolayı olur.

AKI’nın spesifik semptomları olmayabilir. Genellikle AKI’ya neden olan hastalık belirtileri yaşıyorsunuz.

Doktorunuz idrar testleri ve kan testleri ile AKI testi yapacaktır. Ne kadar geçtiğinizi görmek için idrarı ölçülecektir. Çoğu kişide AKI, normalden daha az bir şeydir. Ayrıca diğer şeylerin yanı sıra protein, kan hücreleri ve şekeri kontrol etmek için bir ‘dip çubuk’ ile test edilecektir. Bu, nedeni çözmeye yardımcı olacaktır. Kreatinin adı verilen bir madde için kan testi yapacaksınız. Bu böbreklerin ne kadar iyi çalıştığına dair bir göstergedir. Daha yüksek seviyeler, böbreklerin atık ürünlerden etkili bir şekilde yok olmaması anlamına gelir.

AKI’nın nedenini bulmaya çalışmak için başka testlere de ihtiyacınız olabilir. Bunlara diğer kan testleri, taramalar veya röntgen ışınları dahildir.

AKI tedavisinde özel bir ilaç yoktur. Tedavi AKI’nın sebebine ve AKI’nın şiddetine bağlı olacaktır.

Doktorunuz vücudunuzdaki mineral ve tuz dengesini yakından takip eder. Potasyum, sodyum, kalsiyum, şeker (glikoz), fosfat ve kreatinin için düzenli testler yapacaksınız. Düzeyler doğru değilse, ilaçlarla veya bir damla ile tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Bu kararlar, sizinle tartıştıktan sonra ve (ve / veya uygun olduğunda akrabalarınız veya bakıcılarınız) seçenekleri açıklarken yapılacaktır.

Görünüm değişiyor muazzam derecede. Böbrek işlevinin ne kadar kötü olduğuna, kimin sana baktığına, sorunun nedenine ve ne kadar başından başlamanıza bağlı.

Daha sonra AKI’dan iyileşen birçok insan normal böbrek fonksiyonlarına sahip olur. Bununla birlikte, bazıları kronik böbrek hastalığını (CKD) geliştirmeye devam etmektedir. Bazılarının diyaliz yapmaya ihtiyacı var. AKI’ya bir kez sahip olduysan, gelecekte tekrar olması muhtemeldir.

Önleme kesinlikle AKI için tedaviden daha iyidir. Hastanedeki hastalar AKI için düzenli olarak test edilmelidir. Bu sık sık yapılan kan testleri ve ne kadar idrar ürettiklerini (çocuklar için kilo) ölçerek yapılır. Bir boya ile taramaya veya röntgene sahip insanlar (kontrast) AKI’nın gelişme olasılığını görmek için kontrol edilmelidir. Eğer risk altındaysa ve eğer test gerçekten gerekliyse, bu hastalarda önce ekstra sıvı bulunan bir damla varsa AKI şansı azalır. Testten sonra düzenli olarak kontrol edilmelidirler.