atrial septal defect – kalpteki delik – bilgi; tedavi

Ventriküler septal kusur (VSD) kalpteki iki alt veya pompalama odacığı (ventriküler) arasındaki septumdaki bir defekttir. Septum, kalbin sol ve sağ tarafını ayıran bir duvardır. Septal kusurlara bazen kalpte ‘delik’ denir.

Ventriküler septal kusur (VSD) kalpteki iki alt veya pompalama odacığı (ventriküler) arasındaki septumdaki bir defekttir. Septum, kalbin sol ve sağ tarafını ayıran bir duvardır. Septal kusurlara bazen kalpte ‘delik’ denir.

Kalbi anlamak

Kalp karmaşıktır fakat (aşağıdaki diyagrama bakılarak) içinde dört odalı olduğunu görebilirsiniz. Sol ve sağ atriyum kabaca üsttedir ve daha büyük daha güçlü ventriküller alttadır.

Kalbin sol ve sağ tarafları bir duvarla bölünmüştür – buna septum denir. Üst veya toplama odaları (atriyum) arasında olduğu zaman buna atriyal septum denir. Alt veya pompalama odaları (ventriküler) arasında olduğu zaman buna ventriküler septum denir. Septum, kalbin sağ ve sol taraflarındaki kanları karıştırmaya karşı korur. Bu önemlidir, çünkü sol ventriküldeki kan vücudun geri kalan kısmı için oksijen ile yüklenir. Sağ ventriküldeki kan tüm oksijeni vücuda vermiş ve akciğerler tarafından tekrar oksijen yüklemesi gerekiyor. Ventriküller arasındaki açıklık büyük olduğunda, sol ventrikülden çıkan oksijen açısından zengin kan bazıları vücuda doğru ilerlemek yerine sağ ventriküle sızar. Sağ ventriküle gelen ekstra kan akciğerlere itilir. Bu verimsiz kan akışı, kalbin, oksijen ile birlikte yeterli miktarda kanın vücuda ulaşmasını sağlamak için daha fazla pompalanması gerektiği anlamına gelir.

Bir VSD, kalpteki iki alt veya pompalama odasını (ventriküller) ayıran duvarda (septum) bir deliktir (kusur).

Kalp basit bir tüp gibi başlar. Bebeğiniz rahim içinde geliştikçe çok şey değiştirmesi gerekir. Sekiz hafta hamile kaldığınız andan itibaren bebeğinizin kalbinde dört oda olmalıdır. Septal duvar (septum), kaslardan ve membrandan yapılmış diğer parçalardan oluşan parçaları geliştirir. Septal duvar bu zamana kadar düzgün gelişmemişse, bebek, alt veya pompalama odaları (ventriküller) arasındaki septumda bir boşluk ile doğabilir. Buna bazen kalpte bir delik denir. Birden fazla delik olabilir. Delikin boyutu ve konumu da değişebilir. Küçük delikler bebek için daha az problem yaratır ve fark edilmeyebilir.

Şeker hastalığı, esrar kullanımı veya hamilelikte yüksek alkol tüketimi gibi annedeki tıbbi durumlar, bebeğin VSD’ler de dahil olmak üzere bazı kalp kusurlarına sahip olma ihtimalinin artması ile ilişkilidir.

VSD’ler bebeklerin doğduğu en yaygın kalp problemidir. Her 1000 doğumda yaklaşık 8 bebeğin kalplerinde veya büyük kan damarlarında bir sorun olacaktır. Bunlardan yarısı tek başına veya başka bir kalp defekti ile birlikte bir VSD’ye sahip olacak.

Sorunlar, deliğin boyutuna (kusur) bağlıdır. Küçük delikler çok az veya hiç belirtilere neden olmaz. Bununla birlikte, bebeklerin muayenelerini doktorla yapmaları durumunda mırılsilere maruz kalabilir. Bunun nedeni, kalpteki olağandışı kan akışıdır.

Delikler büyük olduğunda, gerçekleşen şeyler benzer ancak daha şiddetli.

Doktorunuz bir mırıltı duyabilir veya bebeğinizin kilo vermediğine veya beslenmeyi zorladığına dair endişeleriniz vardır. Doktorunuz bebeğinizi görmek için bir çocuk uzmanına (çocuk doktoru) isteyebilir. Göğüs röntgen filmi veya bebeğin kalbinde özel bir ultrason taraması isteyebilirler. Buna bir ekokardiyogram denir ve kalplerinin yapısını gösterecektir. Ayrıca, deliğin nerede olduğunu ve ne kadar büyük olduğunu gösterecektir. Başka hiçbir kalp rahatsızlığı olmadığını kontrol edecektir. Soruna nasıl yardımcı olacağınıza karar verirken bunlar önemlidir.

Küçük delikler (kusurlar), hayatın ilk yılında oldukça sıklıkla kendi başına kapanır. Çocuk büyüdükçe küçük bir sayı kapanmaya devam ediyor. Bununla birlikte, çocuğun on yaşında olduğu zamana kadar kapanmazlarsa, kendi başına kapanma ihtimalleri çok düşüktür. Çoğu küçük delik herhangi bir işleme gerek duymaz.

Çocuğun büyümesini etkileyen büyük delikler deliği kapatmak için cerrahiye ihtiyaç duyar. Deliği kapatmanın çeşitli yolları var. En yaygın yol, göğüs kafesini açmak ve doğrudan kalpte çalışmaktır. İşlem yapılırken, bir makine (bypass makinesi) kalbin işini yapar.

Bazen ameliyat sırasında veya sonrasında kalp ritminde anormallikler olabilir. Bunlar genellikle tedavi edilebilir. Cerrahiden sonra küçük kalıntı delikler sıklıkla bulunur. Eğer sorunlu hale gelirlerse, tekrar işletmek gerekebilir.

Ventriküler septal defektli (VSD) çocukların çoğu çok iyidir. Ancak, delik (kusur) kendiliğinden kapanmadıkça, hayatlarının geri kalanında kalp uzmanı tarafından görülecekler. Test (tedavi sonrası), doktorların çocuğun hangi egzersiz miktarını güvence altına alacaklarını bildirmesine izin verir.

Herhangi bir semptomu bulunmayan bir VSD’li bir yetişkin, herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, yetişkin konjenital kalp hastalıklarında uzmanlaşmış bir doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidirler. Bazı yetişkinler genellikle kalp kapakçıkları ile ilgili daha fazla problem gelişebilir. Bunlar kalp çevresindeki normal kan akışını kontrol eder.

VSD’si olan ancak kalp ya da akciğer problemi bulunmayan kişilerde, kusurun onarılması (delik) kalp işlevini normal hale getirir. Bu hastalar herhangi bir kısıtlama olmaksızın normal fiziksel aktiviteye katılabilirler.