Bimatoprost göz damlası. bimatoprost oftalmik çözüm – hasta

Bimatoprost damlaları gözlerindeki yükseltilmiş basıncı düşürür.

Bimatoprost göz damlası hakkında

Damlalar zamanla gözlerinizin rengini değiştirebilir ve kirpiklerin daha koyu ve daha kalınlaşmasına neden olur. Doktorunuz bunu sizinle tartışacaktır.

Gözünüzdeki basınç artışı gözünüzün arkasındaki optik sinir hasarına neden olabilir. Bu olduğunda glokoma denir. Glokom, tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Gözünüzde ancak optik sinir hasarı olmadan artan bir basıncınız varsa buna oküler hipertansiyon denir. Oküler hipertansiyonu olan insanlar daha sonra gelişen glokoma riski taşır. Bimatoprost göz damlası ile tedavi, oküler hipertansiyonlu kişilerde gözdeki basıncı düşürmeye ve açık açılı glokoma sahip insanlarda daha fazla göz hasarını önlemeye yardımcı olur.

Bazen, gözdeki basıncın düşük tutulması için birden fazla göz damlası gerekir. Bu sizin içinse, iki farklı damlalık kullanmanız istenebilir; birden fazla damlayı birleştiren damlalar da olabilir. Bimatoprost, Ganfort® markası altında, timolol (beta bloker) olarak adlandırılan göz basıncını düşüren bir başka ilaçla kombine bir göz damlası olarak mevcuttur.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan kişiler için uygun değildir ve bazen bir ilaç ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerden dolayı, bimatoprost kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlı etkileri ile birlikte, göz damlası, herkesin onları deneyimlemesine rağmen istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo, bimatoprost ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. Damlalarla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağlıyorsa, istenmeyen etkiler genellikle gelişir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya sorun yaratıyorsa, daha ileri tavsiyeler için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Gözlerde görülen diğer belirtilere rastlarsanız, daha fazla bilgi için doktorunuzla veya eczacınızla görüşün.

Herhangi bir ilaç satın alırsanız bir eczacı ile birlikte diğer ilaçlarınızla güvende olduklarını kontrol edin.

Bir ameliyat veya diş hekimliği tedavisi görüyorsanız, uyguladığınız tedaviyi yapan kişiye hangi ilaçları aldığını söyleyin.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.