kardiyoversiyon

Kardiyoversiyon anormal bir kalp ritmini normale döndürmek için kullanılan bir yöntemdir.

Nedenler

Harici elektrikli kardiyoversiyon, defibrilatör adı verilen bir cihaz kullanır.

Elektrod yamaları sandığın önüne ve arkasına yerleştirilir ve defibrilatör ile bağlantılandırılır .; Defibrilatör kürekleri (veya büyük yamalar) göğsünüzün üzerine yerleştirildikten sonra defibrilatör devreye sokulur ve kalbinize bir elektrik çarpması iletilir. Bu şok, kalbin tüm elektriksel faaliyetlerini kısaca durdurur. Sonra normal kalp ritminin geri gelmesine izin verir .; Bazen birden fazla şok veya daha yüksek enerjili bir şok gerekir.

Kalp ritmi problemleri; atriyal fibrilasyon; Paroksismal supraventriküler taşikardi

Kardiyoversiyonun komplikasyonları nadirdir, ancak aşağıdakileri içerebilir:

ICD hayatını tehdit eden, hızlı kalp atışlarını tespit eder. Böyle bir kalp atışı (aritmi) ortaya çıkarsa, ICD ritmi normale döndürmek için kalbe elektrikli bir şok gönderir .; Bir İKD, çoğunlukla ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyon gibi tehlikeli aritmilerden ani ölüm riski yüksek olan insanlara yerleştirilir. Çoğu zaman, bu tehlikeli anormal kalp ritmini daha önce yaşayan insanlara yerleştirilirler.

Acil durum harici elektrikli kardiyoversiyon, herhangi bir anormal kalp ritmini tedavi etmek için kullanılır; aritmi; ventriküler taşikardi; ventriküler fibrilasyon) gibi hayatı tehdit eden bir durumdur. Böyle bir şok hayat kurtarıcı olabilir.

Kalp ritmi problemleri; atriyal fibrilasyon; Paroksismal supraventriküler taşikardi

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

İmplante edilebilir bir kardiyoverter-defibrilatör (ICD), genellikle göğsünüzün üst kısmının veya karnınızın derisinin altına yerleştirilen bir cihazdır. Kalbe giren teller bağlı.

Doktora ne zaman gelmelisin

Kullanılan ilaçlardan alerjik reaksiyonlar; Felç veya başka organ hasarına neden olabilecek kan pıhtıları; Çöküş, yanma veya elektrotların kullanıldığı ağrı; Aritmi kötüleştiriyor

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Prosedür doğru yapılmazsa, harici kardiyoversiyon gerçekleştiren kişiler şok olabilir. Bu, kalp ritmi problemlerine, acıya ve hatta ölüme neden olabilir.