şilomikronemi sendromu

Chylomicronemia sendromu, vücudun yağları (lipitleri) doğru şekilde parçalamayacağı bir hastalıktır. Bu, şilomikronlar adı verilen yağ partiküllerinin kanda birikmesine neden olur. Bozukluk aileler vasıtasıyla geçirilir.

Nedenler

Chylomicronemia sendromu, lipoprotein lipaz (LpL) adı verilen bir proteininin (enzim) kırıldığı veya eksik olduğu nadir bir genetik bozukluğa bağlı olarak ortaya çıkabilir. LpL normalde yağda ve kasta bulunur. Bazı lipidleri parçalamaya yardımcı olur. LpL eksik ya da kırık olduğunda şilomikronlar adı verilen yağ partikülleri kanda birikir. Bu oluşuma şilomikronemi denir.

Apolipoprotein CII ve apolipoprotein AV’deki bozukluklar da sendroma neden olabilir. Yüksek trigliseridlere (ailevi kombine hiperlipidemi, ailesel hipertrigliseridemi veya olanlar) sahip olma eğiliminde olanlar diyabet, obezite geliştiğinde veya bazı ilaçlara maruz kaldıklarında ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir; Belirtileri; Belirti bebeklik döneminde başlayabilir ve şunları içerir:

Pankreatite bağlı karın ağrısı (pankreastanın iltihabı); Ayaklarda veya bacaklarda duygu kaybı ve hafıza kaybı gibi sinir hasarının belirtileri; Ciltteki yağlı maddenin sarı renkli birikimi ksantom olarak adlandırılır. Bu büyüme sırtta, kalçalarda, tabanlarda tabanlarda, dizlerde ve dirselerde görülebilir.

Genişletilmiş karaciğer ve dalak; Pankreasın iltihabı; Cilt altındaki yağ kalıntıları; Muhtemelen göz retinasındaki yağlı tortular

Bir laboratuar makinesinde kan döndüğünde kremsi bir tabaka ortaya çıkar. Bu katman kylomikronlardan kaynaklanmaktadır.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Doktora ne zaman gelmelisin

Karın ağrısı veya başka pankreatit belirtileri varsa hemen tıbbi yardım isteyin.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir