anafilaksi

Anafilaksi, hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon türüdür.

Nedenler

Anafilaksi, bir alerjene dönüşen bir kimyasala karşı ciddi, tüm vücut allerjik reaksiyonudur. Alerjen, alerjik reaksiyona neden olabilen bir maddedir.

Anafilaksi, herhangi bir alerjene tepki olarak ortaya çıkabilir. Sık karşılaşılan nedenler şunlardır:

İlaç alerjileri; Yiyecek alerjisi; Böcek sokması / sokması

Karın ağrısı; Endişeli hissetme; Göğüs rahatsızlığı veya sızdırmazlık; İshal; Nefes almada, öksürüklerde, hırıltılı solunumda veya yüksek tonda solunum seslerinde zorluk çekilmesi; Yutma güçlüğü; Baş dönmesi; baş dönmesi

Anafilaksi hayatı tehdit eder ve her an ortaya çıkabilir. Riskler herhangi bir alerjik reaksiyon öyküsü içerir .; Belirtileri; Semptomlar genellikle birkaç saniye veya birkaç saniye içinde çabucak ortaya çıkar. Aşağıdakilerden herhangi birini içerebilirler:

Kişinin daha önce almış olduğu alerji atışlarının tam koruma sağladığını varsaymayın.; Nefes almada zorluk çekiyorsanız, kişinin kafasına bir yastık koymayın. Bu hava yollarını tıkayabilir .; Nefes almada zorlandıklarında kişiye ağızdan bir şey vermeyin.

Polen ve diğer inhale alerjenler nadiren anafilaksiye neden olur. Bazı insanlar bilinen bir nedene sahip olmayan bir anafilaktik reaksiyona sahiptir.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Paramedikler veya diğer sağlayıcılar; burun veya ağız yoluyla bir tüp yerleştirin; solunum yollarına trakea doğrudan bir tüp yerleştirin. Ya da acil ameliyat yapılacak.

Doktora ne zaman gelmelisin

Siz veya tanıdığınız biri ciddi anafilaksi belirtileri geliştirecek olursa doktorunuzu arayın. Ya da, en yakın acil servise gidin.

Hava yolu tıkandı; Kardiyak arrest (etkin bir kalp atışı yok); Solunum durması (nefes almıyor); Şok

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Temel Yaşam Desteği ABC’leri olarak bilinen kişinin solunum yolunu, solunumunu ve dolaşımını kontrol edin. Tehlikeli boğaz şişmesinin uyarı işareti, çok ses veya fısıltılı ses veya kişi hava solunumunda kaba seslerdir. Gerekirse, kurtarma solunumuna ve CPR’ye başlayın; 911’i arayın; Sakin olun ve kişiye güven verin .; Alerjik reaksiyon bir arı sokmasından kaynaklanıyorsa, tutamacıyı cildin üzerinde sıkı bir şeyle (el tırnağı veya plastik kredi kartı gibi) kazıyın. Cımbız kullanmayın. Dikmeyi sıkmak, daha çok zehir çıkaracaktır .; Kişi elinde acil alerji tıbbı varsa, kişinin almasını veya enjekte etmesini sağlayın. Nefes almada zorluk çekiyorsa ağız yoluyla ilaç vermeyin .; Şoku önlemek için önlemler alın. Kişinin düz durmasını sağlayın, kişinin ayağını yaklaşık 12 inç yükseltin ve kişiyi ceket veya battaniye ile örtün. Baş, boyun, sırt veya bacak yaralanmasından şüphelenirseniz veya rahatsızlık yaratması durumunda kişiyi bu konuma getirmeyin .; YAPMA

Geçmişte alerjik reaksiyona neden olan gıdalar ve ilaçlar gibi tetikleyicileri kullanmaktan kaçının. Evden uzakta yerseniz içerikler hakkında ayrıntılı sorular sorun. Ayrıca bileşen etiketlerini de dikkatlice inceleyin .; Bazı gıdalara alerjiniz olan bir çocuğunuz varsa, bir anda alerjik bir reaksiyon gösterebilmek için az miktarda yeni bir yiyecek katın .; Ciddi allerjik reaksiyonlar yaşadıklarını bilenler tıbbi bir kimlik etiketi kullanmalıdırlar .; Ciddi allerjik reaksiyon hikayeniz varsa acil durum ilaçları (çiğnenebilir bir antihistamin ve enjektabl epinefrin veya arı sokması kiti gibi) sağlayıcı talimatlarına göre taşıyın. Enjektabl epinefrininizi başka kimselerde kullanmayın. Bu ilaçlar tarafından kötüleşebilecek bir duruma (kalp rahatsızlığı gibi) sahip olabilirler.

Kişi belirtileri azaltmak için ilaç alabilir .; Outlook (Prognoz); Anafilaksi, derhal tedavi edilmeksizin yaşamı tehdit edebilir. Semptomlar genellikle doğru tedaviyle daha iyi hale gelir, bu nedenle hemen hareket etmeniz önemlidir .; Muhtemel Komplikasyonlar; Derhal tedavi edilmeksizin anafilaksi,