eylem kan testi

ACTH testi kandaki adrenokortikotropik hormonun (ACTH) seviyesini ölçer. ACTH beyindeki hipofizden salınan bir hormondur.

Nedenler

Normal değer aralıkları farklı laboratuvarlar arasında hafif farklılık gösterebilir. Bazı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanır veya farklı numuneleri test edebilir. Belirli test sonuçlarınızın anlamı hakkında doktorunuzla konuşun .; Anormal Sonuçların Ortalama Olan Sonuçları; Normalden daha yüksek bir ACTH seviyesi,

Yeterli kortizol üretmeyen adrenal bezler (Addison hastalığı); Yeterli hormon üretmeyen adrenal bezler (konjenital adrenal hiperplazi); Endokrin bezlerden bir veya daha fazlası fazla aktiftir veya bir tümör oluşturmuştur (tip I çoklu endokrin neoplazi); Hipofiz genellikle aşırı derecede ACTH yapıyor (Cushing hastalığı), ki bu genellikle genellikle kanser dışı bir tümörün neden olduğu hipofiz bezi; Çok fazla ACTH (ektopik Cushing sendromu) yapan seyrek tümör tipi (akciğer, tiroid veya pankreas)

Hipofiz bezi, ACTH (hipopituitarizm) gibi yeterli hormon üretmiyor; Çok fazla kortizol üreten adrenal bezin tümörü; Glukokortikoid ilaçlar ACTH üretimini bastırıyor

Kan çekilmeyle ilişkili diğer riskler hafif ancak aşağıdakileri içerebilir:

Aşırı kanama; Başını sallayarak veya baştan savuşturarak hissetmek; Hematom (deride biriken kan); Enfeksiyon (cilt her an kırıldığında hafif bir tehlike)

Normalden düşük bir ACTH seviyesi,

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Doktora ne zaman gelmelisin

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir