lösemi için busulfan tabletleri (myleran). yan etkiler

Düzenli randevularınızı doktorunuz veya hastanenizle paylaşın. Busulfan’dayken sık sık test yaptırmanız gerekecek.

Busulfan Hakkinda

Aniden kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya endişe verici bir belirtiye rastlarsanız, hemen doktorunuzla veya klinikte konuşun.

Busulfan kronik miyeloid lösemi (KML) tedavisinde kullanılır. Bu, kemik iliğinde kan oluşturan hücrelerin bir kanseri. Anormal hücreler kademeli olarak kemik iliğini doldurur ve kan dolaşımına dökülür ve böylece kanınızdaki beyaz hücrelerin sayısı artar. Hastalık tipik olarak çok yavaş gelişir ve anemi, kanama sorunları veya enfeksiyonlar gibi belirtiler, durumun başlangıcından sonra yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Busulfan, hücrelerin çoğalmasını durdurarak çalışır. Bunu hücrelere DNA’ya bağlanarak zarar vererek yapar. Bu, kan hücrelerinin sayısındaki artışın durdurulmasına yardımcı olur.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu sebeplerden dolayı, busulfan kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun veya eczacınızın bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Busulfan ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz sizinle istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkma olasılığını tartışacaktır. Aşağıdaki tabloda busulfan ile ilişkili en yaygın olanları listelenmiştir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuza veya klinikinize en kısa zamanda bilgi vermelisiniz.

Bu ilaca bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlar yaşarsanız, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.

Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgi içindir ve tıbbi durumların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. EMIS, bilgilerin derlenmesinde makul tüm dikkatleri kullanmıştır, ancak doğruluğu konusunda herhangi bir garanti vermez. Tıbbi durumların teşhisi ve tedavisi için bir doktora ya da diğer sağlık profesyonellerine danışın. Ayrıntılar için koşullarımıza bakın.