vejeteryanlar ve et yemeyenler için diyet ilacı önerileri

Vejetaryenler et ve balık yemiyor, ancak genellikle yumurta ve süt ürünleri yiyor. Veganlar herhangi bir hayvan ürünü yemezler.

Vejetaryenler et ve balık yemiyor, ancak genellikle yumurta ve süt ürünleri yiyor. Veganlar herhangi bir hayvan ürünü yemezler.

Neden bazı insanlar vejetaryen veya vegan diyetlerine katılmaya karar verdiniz?

İnsanlar etik nedenlerle veya sağlık nedenleriyle vejetaryen veya vegan olarak seçerler. Vejetaryen bir diyet çok sağlıklı olabilir, ancak et bazı besin maddeler açısından zengin. Vejetaryenler ve yalnızca et yemeyen veganlar bu besin maddelerini kaçırmadıklarına dikkat etmelidir.

Birçok kişi için, et diyetlerinde en zengin protein kaynağıdır. Protein, vücudun hücreleri kurması ve onarabilmesi için gereklidir. Günlük önerilen protein miktarı, kadınlar için 45 g ve erkekler için 55 g’dır. Vejetaryenler için, yumurtalar proteinin en eksiksiz kaynağıdır.

Tahıllarda, baklagillerde ve süt ürünlerinde bir miktar protein bulunur ve bunlardan herhangi ikisini yerseniz, protein dengeye gelecektir. Bu önceden düşünülmüş olduğu gibi, mutlaka tek bir yemekte olması gerekmez. Protein dengeli yemek örnekleri, sütlü tahıl ya da fasulye ve peynirli pişmiş patates ya da pilav ya da chapatti ile dal içermektedir.

Et ve balıklar A, D, E ve K yağda eriyen bir vitamin kaynağıdır, ancak hepsi için vejetaryen kaynaklar da vardır.

D vitamini esas olarak güneş ışığının etkisiyle cildimizde yapılır. Bununla birlikte, aynı zamanda süt ürünlerinde, mantarlarda ve tohumlanmış tahıllarda ve margarinde bulunur.

K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde ve süt ürünlerinde bulunur.

İhtiyacımız olan minerallerin çoğu çok çeşitli yiyeceklerde bulunur ve çeşitli diyet yiyen herkes bunlardan yeterince yararlanabilir. Bununla birlikte, vejetaryenler yeterli kalsiyum ve demir içerdiklerinden emin olmalılar.

Süt olmayan kalsiyum bir D vitamini kaynağıyla yenerse, bu vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olacaktır. D vitamini, yumurta ve mantarlarda bulunur, ancak çoğunlukla güneş ışığına maruz kalma ile cilde yapılır. Bazı gıdalar kahvaltılık tahıllar, bazı soya içecekleri ve tofu gibi kalsiyum ile zenginleştirilmiştir. Bunlar zaten D vitamini eklemiş olabilir.

Yeterli demir almak konusunda daha dikkatli olmanız gerekebilecek insanlar, kız ve ağır dönemli kadınlar ile hamile kadınları içerir. Yakın zamanda ameliyat olmuş veya başka nedenlerden dolayı kan kaybı olan insanlar ekstra ütüye ihtiyaç duyabilirler.

Vücut, bazı C vitamini ile yenirse, gıdanın içindeki demirleri daha kolay absorbe edebilir. Çoğu taze meyve ve sebze ile meyve suyunda bulunur. Bazı şeyler vücudun emebileceği demir miktarını azaltabilir. Çayları bir yemekle içmek ütünün mideden emilmesini önleyecektir.

Çiğ vegan diyetlerini izlemeyi seçen insanlar pişmiş yiyecekleri yemiyorlar. Bununla birlikte, tahıl, yağ ve filizlenmiş tohumların yanında meyveler, sebzeler ve meyve suları da yiyecektir.

Bir meyve beslenme diyetini izlemeyi tercih edenler, sadece olgunlaşmış meyveleri, fıstığı ve tohumları yiyebilir. Bu filizlenen tohumları ve kuru meyveleri yemeyi içerir. Meyve veren bir diyet için vücudun beslenme gereksinimlerini karşılamak mümkün, ancak oldukça zor.