aspirin. aspirin nedir kullanımı ve aspirinin yan etkileri.

Gerekirse her 4-6 saatte bir bir doz aspirin alabilir, ancak herhangi bir 24 saatlik periyotta 4 g’dan fazla almayabilirsiniz.

Aspirin hakkında

Aspirin baş ağrısı, diş ağrısı ve dönem ağrısı gibi ağrıyı gidermek için alınabilen bir ağrı kesicidir. Soğuk ve ‘gribe benzer’ semptomların tedavisinde ve yüksek sıcaklığın (ateş) azaltılması için de uygundur. Yetişkinler ve 16 yaş üstü çocuklar tarafından alınabilir, ancak daha küçük yaştaki çocuklar için uygun değildir. Geçmişte, romatizmal koşullarda ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için aspirin kullanıldı, ancak şimdi diğer ilaçlar tercih edildi. Vücutta istenmeyen kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için düşük güçlü aspirin de verildi. Aspirin, kan pıhtını önlemek için Aspirin adı verilen ayrı bir broşürde bu nedenle kullanıldığında daha fazla bilgi var.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerden dolayı, aspirin almadan önce doktorunuzun veya eczacınızın bildiği önemlidir.

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, aspirin ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Önemli: aspirin alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu astıma sahip insanlarda daha sık görülür. Alerjik reaksiyonunuz varsa veya solunum sıkıntısı çekiyorsanız, aspirin almayı bırakın ve acilen doktora başvurun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Bir ameliyat veya diş hekimliği tedavisi görüyorsanız, uyguladığınız tedaviyi yapan kişiye hangi ilaçları aldığını söyleyin.

Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza sorun.