bosentan tabletleri – trcleer. antihipertansif ilaç; yan etkiler

Normal doz sabah ve akşam, günde iki kez bir tablettir. Yemekten önce veya sonra bosentan alabilirsin.

Bosentan Hakkinda

Hamile kalabilecek kadınlar uygun kontrasepsiyon kullanmalıdır. Bunu bosentan almadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH), kalpten akciğerlerinizi besleyen kan damarlarında çok yüksek bir kan basıncının bulunduğu bir durumdur. Bosentan, kan damarlarının duvarlarındaki kas hücrelerini akciğerlerinize rahatlatarak genişlemesine izin verir (dilate). Bu, bu kan damarlarındaki basıncı düşürür ve kanların onlardan daha kolay akmasına izin verir. Bu, akciğerlerinize olan kan akışını artırır ve fiziksel aktivitelerinizi geliştirme becerinizi geliştirir.

Bosentan sizin için bir uzman olan bir doktor tarafından verilecektir.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerden dolayı, bosentan tabletleri almadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, bosentan tabletlerle ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Bu ilaca bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka semptomlar yaşarsanız, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.