duodenal ülser – hazımsızlık ve dispepsi, duodenum ülseri.

Bir duodenal ülser genellikle Helicobacter pylori (H. pylori) adı verilen bir mikrop (bakteri) ile oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Asidi baskılayan ilacın 4-8 haftalık bir seyri ülseri iyileştirir. Buna ek olarak, iki antibiyotik artı bir asit baskılayıcı ilaçtan oluşan bir haftalık ders H. pylori enfeksiyonunu temizleyecektir. Bu, genellikle ülserin geri gelmesini engeller. Artrit gibi durumların tedavisinde kullanılan anti-inflamatuar ilaçlar bazen duodenum ülserlerine neden olur. Anti-inflamatuvar ilaçla devam etmeniz gerekiyorsa, uzun süre asit baskılayıcı ilaç kullanmanız gerekebilir.

Bir duodenal ülser genellikle Helicobacter pylori (H. pylori) adı verilen bir mikrop (bakteri) ile oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Asidi baskılayan ilacın 4-8 haftalık bir seyri ülseri iyileştirir. Buna ek olarak, iki antibiyotik artı bir asit baskılayıcı ilaçtan oluşan bir haftalık ders H. pylori enfeksiyonunu temizleyecektir. Bu, genellikle ülserin geri gelmesini engeller. Artrit gibi durumların tedavisinde kullanılan anti-inflamatuar ilaçlar bazen duodenum ülserlerine neden olur. Antienflamatuar tıpta devam etmeniz gerekiyorsa, uzun süre asit baskılayıcı ilaç kullanmanız gerekebilir.

Bağırsaklarınızı ve sindiriminizi anlama

Yiyecek, midede (özofagus) mideye geçer. Midem, gerekli olmayan asit üretir, ancak gıdayı sindirmeye yardımcı olur. Midede karıştırıldıktan sonra, yiyecek ince bağırsağın ilk bölgesine geçer (duodenum). Duodenumda ve ince bağırsağın geri kalanında, gıda enzimler adı verilen kimyasallarla karışır. Enzimler pankreastan ve bağırsak astarındaki hücrelerden gelirler. Enzimler vücuda alınan (absorbe edilen) gıdayı parçalamak (sindirmek) için kullanılırlar.

Mide (Gastrik) Ülseri ve Asit Reflü ve Ozofagit adlı ayrı broşürler bulunmaktadır.

Karnınız normalde gıdaların sindirimine yardım etmek ve mikrop (bakteri) öldürmek için asit üretir. Bu asit aşındırıcıdır, bu yüzden midenin iç astarındaki bazı hücreler ve ince bağırsağın ilk kısmı (duodenum) doğal bir mukoza bariyeri üretir. Bu mide ve duodenumun astarını korur. Normalde yaptığınız asit miktarı ile mukoza savunma bariyeri arasında bir denge vardır. Bu dengede bir değişiklik olması, asidin mide veya duodenumun tabakasına zarar vermesi durumunda bir ülser gelişebilir. Bunun sebepleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır

H. pylori ile enfeksiyon duodenal ülser vakalarında yaklaşık 19 vakanın sebebidir. Birleşik Krallık’taki insanların dörtte birinden fazlası, hayatlarının bir aşamasında H. pylori ile enfekte olur. Enfekte olduğunuzda, tedavi edilmezse, enfeksiyon genelde hayatınızın geri kalanında kalır. Birçok insanda sorun yaratmaz ve bu bakterilerin birçoğu sadece mide ve duodenumun astarında zararsız yaşar. Bununla birlikte, bazı insanlarda bu bakteri, midenin veya duodenumun astarında bir iltihaba neden olur. Bu, savunma mukozası bariyerinin bozulmasına (ve bazı durumlarda asit miktarının arttırılmasına) neden olur ve bu da asitin iltihaplanma ve ülserlere neden olmasını sağlar.

Anti-inflamatuar ilaçlara bazen non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) denir. Çeşitli çeşitler ve markalar var. Örneğin, aspirin, ibuprofen, diklofenak, vs. Birçok kişi artrit, kas ağrıları vb. Için anti-enflamatuar bir ilaç alır. Aspirin aynı zamanda pek çok kişi tarafından kan pıhtılarının oluşumuna karşı korunmak için kullanılır. Bununla birlikte, bu ilaçlar bazen duodenumun mukoza bariyerini etkiler ve asitin bir ülser oluşturmasına izin verir. 20 duodenal ülserin yaklaşık 1’i anti-inflamatuar ilaçlardan kaynaklanır.

Diğer nedenler nadirdir. Örneğin, Zollinger-Ellison sendromu. Bu nadir durumda, mideden her zamankinden çok daha fazla asit oluşur. Sigara, stres ve içme gibi diğer faktörler duodenal ülser riskini muhtemelen artırabilir. Bununla birlikte, bunlar genellikle duodenum ülserlerinin altta yatan nedeni değildir.

Daha az miktarda yiyecek daha sık yemek gibi diyetinizde değişiklik yapın. Bu değişiklik belirtilerinizi geliştirebilir, ancak ülserinizin iyileşmesine yardımcı olmaz.

Midenizin yaptığı asit miktarını büyük ölçüde azaltan bir 4-8 haftalık bir ilaç seyri genellikle tavsiye edilir. En sık kullanılan ilaç bir proton pompa inhibitörüdür (PPI). Bunlar mideyi hizalayan hücreler üzerinde çalışan, asit üretimini azaltan bir grup (sınıf) ilaçlardır. Bunlara esomeprazol, lansoprazol, omeprazol, pantoprazol ve rabeprazol dahildir ve çeşitli markalar gelir. Bazen H2 blokerler adı verilen başka bir ilaç sınıfı kullanılır. Bunlara ayrıca histamin H2-reseptör antagonistleri denir, ancak genelde H2 bloke ediciler olarak adlandırılır. H2 blokerler mideyi hizalandıran hücreler üzerinde farklı bir şekilde çalışırlar, böylece asit üretimi azaltılır. Bunlar arasında simetidin, famotidin, nizatidin ve ranitidin bulunur ve çeşitli markalar gelir. Asit miktarı büyük oranda azaldığında, ülser genellikle iyileşir. Ancak hikayenin sonu bu değil.

Neredeyse tüm duodenum ülserlerine H. pylori enfeksiyonu neden olur. Bu nedenle, tedavinin ana kısmı bu enfeksiyonu temizlemektir. Bu enfeksiyon ortadan kalkarsa, asit önleyici ilaç almayı bıraktığınızda, ülser muhtemelen geri gelecektir. İki antibiyotik gereklidir. Buna ek olarak, midede asidi azaltmak için asit önleyici bir ilaç kullanmanız gerekir. Bu, antibiyotiklerin iyi çalışmasına izin vermek için gereklidir. Bu kombinasyon terapisini (bazen üçlü terapi olarak da adlandırılır) bir hafta sürebilir.

Tedaviden sonra, H. pylori’nin kontrol edildiğine dair bir test önerilebilir. İşlem yapılırsa, kombinasyon tedavisi bittikten en az dört hafta sonra yapılması gerekir. Çoğu durumda, test negatif yani enfeksiyon geçti demektir. Gitmediyse, farklı bir antibiyotik grubu ile kombinasyon tedavisinin tekrar bir seyri önerilebilir. Bazı doktorlar, duodenum ülseri bulunan insanlar için semptomlar kaybolursa bu doğrulama testine gerek olmadığını söylüyor. Belirtilerin gitmiş olması, genellikle ülserin ve nedeninin (H. pylori) gittiğini gösterir. Ancak bazı doktorlar güvenli oynamak gerektiğini söylüyor. Kendi doktorunuz size yaptırmanız gerekip gerekmediğini bildirir. (Not: H. pylori’nin öldüğünü doğrulamak için yapılan bir test genellikle mide ülseri olması durumunda önerilir.)

Mümkünse, iltihap önleyici ilacı durdurmalısınız. Bu, ülserin iyileşmesini sağlar. Normalde birkaç haftalığına asit önleyici ilaçlar da verilir (yukarıda belirtildiği gibi). Bu mide asidi vermeyi durdurur ve ülserin iyileşmesini sağlar.

Geçmişte, duodenum ülseri tedavi etmek için genellikle ameliyat gerekirdi. Bu, H. pylori’nin duodenal ülserlerin çoğunun nedeni olduğunu ve modern asit önleyici ilaçların kullanılmaya başlamasından önce keşfedildi. Ameliyat genellikle duodenum ülseri komplikasyonu ciddi kanama veya delik (perforasyon) gibi gelişirse gereklidir.

Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgi içindir ve tıbbi durumların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. EMIS, bilgilerin derlenmesinde makul tüm dikkatleri kullanmıştır, ancak doğruluğu konusunda herhangi bir garanti vermez. Tıbbi durumların teşhisi ve tedavisi için bir doktora ya da diğer sağlık profesyonellerine danışın. Ayrıntılar için koşullarımıza bakın.