kafa mononöropati iii

Kraniyal mononöropati III bir sinir bozukluğudur. Üçüncü kranyal sinirin fonksiyonunu etkiler. Sonuç olarak, kişi çift görme ve gözkapağı sarkık olabilir.

Nedenler

Kranial mononöropati III, tek bir sinir etkilenen bir mononöropati anlamına gelir. Üçüncü kranyal (okülomotor) siniri etkiler. Bu, göz hareketini kontrol eden kafa sinirlerinden biridir. Lokal tümörler veya şişlikler üzerine bastırıp sinire zarar verebilir.

Sebepler aşağıdakileri içerebilir:

Beyin anevrizmaları; Enfeksiyonlar; Anormal kan damarları (vasküler malformasyonlar); Sinüs trombozu; Kan akımı kaybından kaynaklanan doku hasarı (enfarktüs); Travma (baş yaralanması veya ameliyat sırasında yanlışlıkla meydana gelen); Tümörler veya diğer büyümeler (özellikle beyin ve hipofiz bezindeki tümörler)

En yaygın semptom olan çift görme; Bir göz kapağının sarkması (pitoz); Üzerinde bir ışık patladığında küçülen büyütülen öğrenci; Baş ağrısı veya göz ağrısı

Tedavi aşağıdakileri içerebilir:

Etkilenen gözün büyümüş (genişlemiş) öğrencisi; Göz hareket bozuklukları; Hizalı olmayan gözler

Nadir vakalarda, migren baş ağrısı olan insanlar, okülomotor sinir ile geçici bir problem yaşayabilir. Bunun nedeni muhtemelen kan damarlarının spazmıdır. Bazı durumlarda hiçbir neden bulunamaz.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Sebep tümör olduğu veya beynin şişmesi halinde diğer belirtiler ortaya çıkabilir. Uyanıklığın azaltılması ciddi, zira beyindeki hasarın veya yaklaşmakta olan ölümün bir işareti olabilir.

Doktora ne zaman gelmelisin

Çift görüşlü görünüyorsanız ve özellikle de göz kapağınızın sarkık olması durumunda birkaç dakika içinde gitmezse, sağlık uzmanınıza danışın.

Kan testleri; Beyindeki kan damarlarına bakmak için testler yapar; serebral anjiyografi; MR anjiyografi

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Şişkinliği azaltmak ve sinir üzerindeki baskıyı hafifletmek için kortikosteroid ilaçlar (bir tümörün veya yaralanmanın yol açtığı durumlarda); Çift görmeyi azaltmak için göz yaması veya prizmalar içeren gözlük; Ağrı kesici ilaçlar; Göz kapağının sarkık veya gözleri hizalı olmayan cerrahi tedavi

Sağlık uzmanınız, sinir sisteminin diğer bölümleri üzerindeki olası etkisini belirlemek için eksiksiz bir inceleme yapacaktır. Şüphelenilen nedene bağlı olarak,

Sinir sistemi ile ilgili görme problemleri konusunda uzmanlaşmış (nöro-oftalmolog) bir doktora yönlendirilmeniz gerekebilir.