idrardaki kan

İdrarda kan alırsanız genellikle idrarda kırmızı veya kahverengi bir renk oluşur. Bu alarm verici olabilse de, genellikle ciddi bir durumdan kaynaklanmaz. Bununla birlikte, bunun nedeni belirlemek için idrarda kan görüyorsanız doktorunuzu görmek önemlidir. İdrardaki kan, aşağıda tartışılacak birtakım nedenlerden dolayı olabilir.

Idrardaki kan nedir?

Böbrekleriniz sürekli idrar yapıyor. İdrar damlası böbreklerden mesaneye (üreterlerinize) geçen tüplerin altına sürekli olarak mesaneye geçiyor. Ne kadar içtiğiniz, yemek yediğiniz ve terlediğinize bağlı olarak farklı miktarlarda idrar yaparsınız.

Mesaneniz kastan yapılır ve idrarı depolar. İdrarla dolduğunda balon gibi genişler. İdrar çıkışı (idrar yolunuz) normalde kapalı tutulur. Mesanenizin altında idrar yolunuzu çevreleyen ve destekleyen kaslar (pelvik taban kasları) bu yardımcı olur.

Hematüri, idrardaki kan için kullanılan tıbbi terimdir. Bu genellikle mesane veya böbreklerinizde bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Bazı insanlar, idrarlarında kan bulunduğu zaman diğer semptomlara sahiptirler, oysa diğer insanlar başka belirtiler göstermeksizin kendilerini tamamen iyi hissedeceklerdir.

Birçok farklı sebep var. Kan, böbreklerinizden veya idrar yolunuzdaki herhangi bir bölgeden (mesane, üreterler veya idrar yolunuzdan) gelebilir.

İdrar enfeksiyonu, idrarda kanınızın en yaygın nedenidir, özellikle de kadınlarda. Bir idrar enfeksiyonu mesanenizin iltihabına neden olur (sistit). En yaygın görülen belirtiler ağrı geçen idrar ve idrar geçişinin normalden daha sık olmasıdır. Ayrıca alt karın ağrınız ve yüksek ateşiniz (ateş) olabilir. Mesanede oluşan bu iltihap sonucu kan idrarınızda oluşabilir.

Kadınlarda Sistit (İdrar Enfeksiyonu), Erkeklerde Üriner Enfeksiyon, Yaşlılarda İdrar Enfeksiyonu, Gebelikte İdrar Enfeksiyonu ve Çocuklarda İdrar Enfeksiyonu adlı ayrı broşürler için daha fazla bilgi.

Böbrek enfeksiyonları (piyelonefrit olarak da bilinir) genellikle bir mesane enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Böbrek enfeksiyonlarının belirtileri genellikle üriner sistem infeksiyonundan daha şiddlidir. Karın (karın) yanınızda veya sırtınızın kenarında genellikle çok yüksek sıcaklık (ateş) ve ağrı vardır.

Bu, tüpün boşaltılmış idrarını vücudunuzun dışına çıkardığınız iltihaplanma (idrar yolunuz). Üretrit genellikle antibiyotiklerle kolayca tedavi edilen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Taş, idrar yolunuzun içerisine karşı sürtünerek, taş geçildiğinde idrar yolunuza kanama olabilir. Bu gerçekleştiğinde, sırtınızdan ve karnınızdan kasıkınıza doğru ağrı yaygındır. Böbrek taşı olan bazı insanların idrarlarında kan bulunur, bu da bir dipstik testi ile toplanır.

Mesane kanseri veya böbrek kanserinin en sık görülen ilk belirtisi, genellikle herhangi bir semptom göstermeyen idrarda kan bulunur. Bununla birlikte, idrarında kan bulunan kişilerin büyük çoğunluğunda kanser yoktur.

Böbreklerinizdeki iltihaplanmaya neden olabilecek çeşitli koşullar vardır. Bunlar daha sonra idrarda kan bulaşmasına neden olabilir; bu genellikle idrarda bir dip testi yapıldığı zaman bulunur. Böbreklerin bu iltihaplanmasına glomerülonefrit denir. Bazen gözlerinizde ve bacaklarda yorgunluk ve şişme gibi diğer belirtiler de ortaya çıkabilir.

Vücudunuzdaki kan pıhtılaşma şeklinizle ilgili sorunlara neden olabilecek bazı durumlar vardır. Bunun bir örneği hemofili. Bu, idrarda nadir fakat önemli bir kan nedeni. Kan inceltici bir tablet alıyorsanız (örneğin, varfarin), idrarda kan geliştiğinde kanı derhal kontrol ettirmeniz önemlidir. Çünkü warfarin dozunuz çok yüksek olabilir.

Not: Bazı insanlar idrarlarının kırmızıya dönüştüğünü fark eder ancak aslında idrarlarında kan yoktur. Pancar yedikten sonra ve bazı ilaçlar aldıktan sonra idrar bazı insanlarda kırmızıya dönüşebilir, örneğin antibiyotik rifampisin.

İhtiyacınız olan araştırmalar genellikle başka belirtilere sahipseniz, başka hastalıklarınız veya koşullarınız ve yaşınız varsa, birçok farklı faktöre bağlıdır.

Mesanenizi değerlendirmek için bir sistoskopi yapılabilir. Sistoskopi yaptırmak, sistoskop adı verilen özel bir ince teleskop ile mesanenizi inceleyen bir doktor veya hemşire gerektirir. Sistoskop idrarınıza (üretra) çıkışınız yoluyla mesaneye geçirilir. Sadece mesane içine bakmak için yapılan sistoskopi genellikle lokal anestezi ile yapılır.

Tedavi açıkça idrardaki kan için alttaki nedene bağlı olacaktır. İdrarda kana neden olabilecek çeşitli koşullardaki ayrı broşürlerde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.