kaburga yaralanmalarının bakımı – ağrı kesiciler ve kaburga yaralanmaları için tedavi

Kaburga yaralanmaları genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. İyi ağrı kesiciler önemlidir, böylece yaralanma iyileşirken rahat nefes alıp öksürürsünüz. Kaburga yaralanmasından sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya normalden daha fazla nefes almazsanız acilen tıbbi yardım alın. Bu broşür, hastaların hastaneye kabul edilmesini gerektirmeyen ağır olmayan kaburga yaralanmaları içindir. Yatarak tedavinin gerekli olduğu ciddi veya çoklu yaralanmaları kapsamaz. Kırktan fazla kaburga yaralanması ciddi tip olabilir.

Kaburga yaralanmaları genellikle birkaç hafta içinde iyileşir. İyi ağrı kesiciler önemlidir, böylece yaralanma iyileşirken rahat nefes alıp öksürürsünüz. Kaburga yaralanmasından sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya normalden daha fazla nefes almazsanız acilen tıbbi yardım alın. Bu broşür, hastaların hastaneye kabul edilmesini gerektirmeyen ağır olmayan kaburga yaralanmaları içindir. Yatarak tedavinin gerekli olduğu ciddi veya çoklu yaralanmaları kapsamaz. Kırktan fazla kaburga yaralanması ciddi tip olabilir.

Kaburga yaralanmaları nedir ve onları kim alır?

Kaburga yaralanma terimi genellikle kaburga kırığı anlamına gelir – bir veya daha fazla kaburgada bir kopuş olması. Bazen kaburgalar kırılmamıştır, ancak kaburga veya yakındaki kaslarda morluklar vardır. Kaburga yaralanmaları, düşme, trafik kazası veya saldırı gibi göğüste bir kuvvet olduğunda ortaya çıkar. Kaburga yaralanmalarına kendi kaslarınızın kuvvetinden de kaynaklanabilir. Örneğin şiddetli öksürme, zorlama veya ağır sporlarla. Kemiklerin inceltilmesiyle (osteoporoz) veya diğer hastalıklarda ortaya çıkan kaburgalarda güçsüzlük varsa, bunun olasılığı daha yüksektir.

Genellikle, tanı doktora (tarih) verdiğiniz ayrıntılar artı bir doktor muayenesinden yapılır. Kırılmış olan (kırılmış olan) kaburgalar özellikle hareket, derin nefesler veya öksürük ile ağrılıdır. Yaralı alan basıldığında ihale edilir.

Kırılma (çatlak) veya çürük genellikle dört hafta içinde düzelir. Bu süre zarfında iyi ağrı kesici nefes ve öksürük yardımcı olur. Basit bir şekilde ağrı uyandırmak iyi bir fikir değildir çünkü sığ solunum, öksürük ve göğüs enfeksiyonu eksikliği yaratabilir. (Bkz. ‘Kaburga yaralanmalarının komplikasyonları neler?’, Aşağıda.) Ağrı kesiciler bu problemleri önlemeye yardımcı olurlar.

Üç tip ağrı kesici kullanılabilir

Ağrılı kaburga yaralanmaları için ağrı kesici almak düzenli olarak en iyisidir. Ağrı şiddetleşene kadar beklemeyin. Kaburgalar iyileştikçe, yavaş yavaş ağrı kesicileri kestirebilirsiniz. Doktorunuz ya da hemşireniz hangi ağrı kesicilerin kullanacağını önerebilir, ancak genel tavsiyeler

Daima poşet üzerindeki doz talimatlarını takip edin ve pakette önerilen dozdan daha fazlasını almayın.

Parasetamol’ün yan etkileri olması muhtemel değildir. Kodein ve dihidrokodein uyuşukluk veya kabızlık oluşturabilir. Kabızlık için, senna tabletleri gibi standart müshilleri alabilir ve / veya diyetteki meyve, lif ve sıvıları artırabilirsiniz. Kabızlığınızı derhal tedavi etmek önemlidir çünkü süzme kaburga ağrısını kötüleştirir. Kabızlığı hafifletmek için kodeininizi yeterli müshil ile birlikte almaya devam edebilirsiniz. Eğer uykudaysan araba sürmeyin ve çok uykuluysa kodein dozunu azaltmalısınız.

Eğer anti-inflamatuar ağrı kesiciler almadan önce doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun.

Doktorunuz mideyi korumak için farklı bir ağrı kesici veya ilaç önerebilir (örneğin, omeprazol). Mide ülseri veya kanamaların belirtilerinden haberdar olun;

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz acilen bir doktora görünün.

Şiddetli ağrı için, başka bir seçenek, yaralanmaya yakın lokal anestetikle birlikte sinir bloğudur.

İşinize ve yaralanmanın şiddetine bağlı olarak, işten ayrılmanız gerekebilir.

Kaburga yaralanmalarının çoğu, sorunsuz iyileşir. Kırılmış bir kaburganın keskin ucuyla iç organlar hasar görürse komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Akciğer çevresindeki membran hasar görürse pnömotoraks oluşur. Hava içeri girer ve akciğerin etrafında sıkışmış bir hava cebi oluşturur ve akciğer ezilir. Pnömotoraks kelimesi toraksdaki havayı ifade eder. Semptomlar arasında nefes darlığı veya nefes darlığı sayılabilir – bazen omuz yakınında ağrı. Göğüs röntgende pnömotoraks görülür. Lokal anestezi altında sıkışmış havayı çıkarmak için tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

Nadiren, havanın basınç altında tutulduğu tehlikeli bir pnömotoraks oluşabilir. Akciğerleri sıkıştırır ve solunum güçlüğü artmasına neden olur. Buna bir gerginlik pnömotoraks denir ve tıbbi bir acil durumdur. Not: Nefes almada güçlük çeken veya alışılagelenden daha fazla nefes alan herhangi bir kişinin derhal tıbbi yardıma ihtiyacı vardır.

Keskin kırık bir kaburga akciğerden gelen havanın cildin altına girmesine neden olabilir. Bu, basıldığında çatlamış olabilecek şişmiş veya kabarcıklı bir bölgeye neden olur. Buna cerrahi amfizem denir. Kademeli olarak temizleyecektir. Cerrahi amfizem bazen bir pnömotoraks ile bağlantılı olabilir (yukarıya bakın) ve pnömotoraksın tedaviye ihtiyacı olabilir.

Akciğerin etrafında sıkışmış olan hava değil, kan olması dışında pnömotoraksa benzer. Kan akciğerin tabanında toplanır, bu nedenle göğsün alt kısmında nefes darlığı veya ağrıya neden olabilir. Tutulan kanları boşaltarak tedavi edilir.

Alt kaburgalar karaciğer, dalak ve böbreklerin yakınındadır. Kaburga kırıkları bu organlarda dahili hasara neden olabilir. Belirtiler karında ağrı ya da sırtta (nadiren ağrı omuza gidebilir). İç kanama varsa, hafif veya çok rahatsız hissedeceksiniz. Acil ameliyat gerekiyor.

Ağrılı kaburga kırıkları, derin nefes almalarını veya öksürmelerini zorlaştırır. Bu, göğüste mukus temizlemeyi zorlaştırabilir ve göğüs enfeksiyonlarına neden olabilir. İyi ağrı kesici göğüs enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. (Bkz. “Kaburga yaralanmalarının tedavisi nedir?”, Yukarıda.)

Yaralanmanın büyük bir kuvvet içerdiği ve yaralı kişi zayıfsa veya başka tıbbi problemler yaşıyorsa komplikasyonlar daha olasıdır. Bir komplikasyondan şüpheleniyorsanız, acil öneri alın.