kulağın barotravması – gerilmiş veya gergin kulak

Kulak Barotravması, kulak zarının esnetilmesi ve gerginleşmesi ile oluşur. Kulak ağrısına ve işitme duyusuna neden olur. Bunun nedeni, kulak zarının iki tarafında gelişen basınç eşitsizliğidir. Bu, en yaygın olarak, bir düzlemde iniş yaparken ve tüplü dalgıçlarda ortaya çıkar.

Kulak Barotravması, kulak zarının esnetilmesi ve gerginleşmesi ile oluşur. Kulak ağrısına ve işitme duyusuna neden olur. Bunun nedeni, kulak zarının iki tarafında gelişen basınç eşitsizliğidir. Bu, en yaygın olarak, bir düzlemde iniş yaparken ve tüplü dalgıçlarda ortaya çıkar.

Kulağın barotravması nedir?

Orta kulaktaki hava ile kulak dışındaki hava arasında eşit olmayan bir basınç oluşması nedeniyle kulak ağrısı ve işitme duyusu körelmişsinizdir. Barotravma, vücuttaki hava boşluğu arasındaki basınç farkından kaynaklanan dokulara hasar demektir. Kulakta barotravma en yaygın barotravma türüdür.

Kulak zarının arkasındaki orta kulaktaki küçük alan normalde hava ile doldurulmalıdır. Bu hava sahası östaki tüpü adı verilen küçük bir kanalla burnun arka tarafına bağlanmıştır. Kulak zarının her iki tarafındaki hava, kulak zarının titreşmesi ve normal çalışması için aynı basınçta olması gerekir.

Kulak dışındaki hava basıncı hızla artarsa, kulak zarını içeri doğru iter ve bu da ağrılı olabilir. Germe kulak zarının da olması gerektiği kadar titremesi mümkün değildir ve işitme duyunuz da zayıflayabilir. Germe kulak zarını hafifletmek için orta kulak içindeki basınç da hızla yükselmelidir. Hava, basıncı eşitlemek için östaki borusunu orta kulağa doğru yukarıya doğru itmelidir.

Östaki borusu normalde kapalıdır, ancak zaman zaman açarız, esnemek veya çiğnemek için açılır. Bu nedenle, çoğu insanda, normal yutma ve çiğneme hava basıncını kulak zarının her iki tarafında hızla eşitlemek için östaki borusunun üstünde veya altından akmasına izin verir.

Engellenen östaki tüpünün ortak nedeni, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu, saman nezlesi vb. Neden olan mukustan ve inflamasyondan kaynaklanmaktadır. Aslında, burun arkasında ekstra mukusa neden olan herhangi bir durum bu soruna neden olabilir.

İdeal olarak, soğuk, solunum yolu enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu vb. Olan herkes uçmamalıdır. Ancak, bu nedenle birçok insan tatil gezilerini iptal etmeyecek. Aşağıdakiler, uçarken kulak ağrısı geliştiren insanlara yardımcı olabilir

Yukarıdakiler çoğunlukla çoğu insan için geçerlidir. Bununla birlikte, özellikle ‘uçak kulağı’ geliştirmeye yatkınsanız, yukarıdaki ipuçlarına ek olarak aşağıdakileri de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz

Kulaklar ve Uçma.

Dalgıçların normal uygulaması, hava basıncının kulak zarının iki tarafını da dengeye getirmek için zaman vermesi gereken yavaşça inip yükselmektir. Dalgıçlar Valsalva manevrasını da (yukarıda anlatılmıştır) yapabilir. Engellenmiş Östaki tüpüne neden olabilecek bir durumunuz varsa dalış yapmayın, çünkü ciddi barotravma ve ciddi kulak ağrısına neden olabilir.

Kulak ağrısı ciddi olabilir, ancak çoğu durumda kulağa ciddi bir zarar verilmemektedir. Bazen, kulak zarının yırtması (delinmesi). Bununla birlikte, bu gerçekleşirse, kulak zarının birkaç hafta içinde herhangi bir muamele görmeden kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Delinmiş kulak zarı.