yeme bozuklukları ve yeme bozukluğu yardımı

Royal College of Psychiatrists, psikiyatride eğitim, öğretim, yerleştirme ve yükseltme standartlarından sorumlu mesleki organ. Ayrıca, çeşitli zihinsel sağlık sorunları hakkında okunabilir, kullanıcı dostu ve kanıta dayalı bilgi sağlarlar.

Yeme bozukluğu nedir?

Ağırlık, şekil ve yeme endişeleri, özellikle genç kızlar arasında yaygındır. Birçoğu ilk etapta fazla kilolu olmayan bir çok insan daha incedirmek istiyor. Genellikle diyet yaparak veya yemekleri atlayarak kilo vermeye çalışırlar. Bazıları için, kilo ile ilgili endişeler takıntı haline gelir. Bu ciddi bir yeme bozukluğuna dönüşebilir.

Bu yeme bozukluklarının her ikisi de kızlarda daha sık görülürken, erkeklerde görülür. Onlar her kökenden ve kültürlerden genç insanlarda olabilir.

Bu işaretlerin bazılarını veya çoğunu fark edebilirsiniz

Ebeveynler veya öğretmenler, gençlerde sıradan beslenme ile daha ciddi bir sorun arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Çocuğunuzun kilosu ve nasıl yediğinden endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın. Ayrıca, diğer ajanslardan yardım ve tavsiye arayabilirsiniz.

Yeme bozukluğu olan bir kişi fiziksel ve duygusal sorunlara neden olabilir. Bunların bazıları şunları içerir:

Kontrol edilmediği takdirde hem anoreksiya hem de bulimia hayatını tehdit eden koşullar olabileceğini unutmamak gerekir. Zamanla, tedavisi daha zordur ve etkileri daha ciddi hale gelir.

Yemek yeme bozukluklarına çeşitli şeyler neden olur

Yeme bozukluğu olasılığını artıran faktörlerden bazıları şunları içerir:

Yeme bozukluğu olan genç insanlar sıklıkla obsesyon davranışları gösterirler.

Bir genç bir yeme bozukluğu geliştiriyor olabileceğini düşünüyorsanız, kendilerinden endişeli olup olmadıklarını sormaktan çekinmeyin. Çoğu kez yeme bozukluğu olan gençler, bir sorun olabileceğini kabul edemezler, müdahale etmenizi istemezler ve yaptıklarında sinir bozucu ya da üzgün olabilirler. Bununla birlikte, halen endişe ediyor olabilirsiniz ve doktorunuz veya bir çocuk doktoru gibi farklı kurumlardaki uzmanlardan tavsiyeler isteyebilirsiniz. Yalnız değil, desteklendiğinizi hissetmeniz önemlidir.

Bu basit öneri, gençlerin sağlıklı bir kilo vermelerine ve yeme bozukluklarından kaçınmalarına yardımcı olmak için yararlıdır.

Yemek yediğinizde aile yemeklerini stresli hale getiriyorsanız, profesyonel tavsiye almak önemlidir. Doktorunuz size hangi uzman yardımının yerel olarak sunulduğundan bahsedebilir ve bir tavsiye hazırlayabilir. Yardım, çocuk doktoru, diyetisyen veya yerel çocuk ve ergen zihinsel sağlık servisiniz (CAMHS) aracılığıyla yapılabilir.

İçerik, Royal College of Psychiatrists web sitesinin izni ile kullanılır: Gençlerde yemek yeme bozuklukları (Mart 2012, inceleme nedeniyle Mart 2014). Bu broşürün telif hakkı Royal College of Psychiatrists ile birlikte verilmektedir.