aritmiler

Bir aritmi kalp hızı (nabız) ​​veya kalp ritminin bir bozukluğudur. Kalp çok hızlı atılabilir (taşikardi), çok yavaş (bradikardi) veya düzensiz olabilir.

Nedenler

Normalde, kalbiniz akciğerlere ve vücudun geri kalanına kan getiren bir pompa gibi çalışır.

Bunun olmasına yardımcı olmak için, kalbinizin düzenli bir şekilde kontrat yapmasını (sıkmasını) sağlayan bir elektrik sistemi vardır.

Kalbinizi kasıyormuş gibi gösteren elektriksel dürtü sinoatriyal düğümden (sinüs düğümü veya SA düğümü olarak da adlandırılır) başlar. Bu kalbinizin doğal kalp pili .; Sinyal SA düğümünden çıkar ve belirli bir elektrik yolu boyunca kalp boyunca ilerlemektedir .; Farklı sinir mesajları kalbinizi yavaşlatmak veya daha hızlı atmak için sinyal verir.

Anormal (ekstra) sinyaller oluşabilir .; Elektrik sinyalleri engellenebilir veya yavaşlatılabilir .; Elektrik sinyalleri, kalpten yeni veya farklı yollarla ilerlemektedir.

Semptomlar çok hafif olabilir ya da ciddi ya da hayati tehlike oluşturabilirler .; Aritmi olduğunda yaygın görülen belirtiler şunlardır:

Vücuttaki anormal potasyum veya diğer maddelerin seviyeleri; Kalp krizi veya geçmiş kalp krizinden hasar gören bir kalp kası; Doğumda mevcut kalp rahatsızlığı (konjenital); Kalp yetmezliği veya büyümüş bir kalp; Aşırı aktif tiroid bezi

Aritmilere kalbin elektrik iletim sistemindeki problemler neden olur.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Anormal kalp atışlarının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Doktora ne zaman gelmelisin

Varsa sağlık kuruluşunuzu arayın.

Alkol, kafein veya uyarıcı ilaçlar; Kalp veya kan basinci ilaçlari; Sigara içmek (nikotin); Sinir sisteminizin aktivitesini taklit eden ilaçlar; Depresyon veya psikoz için kullanılan ilaçlar

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Kalp izleme cihazları, genellikle, ritm problemini tanımlamak için kullanılır;

Atriyal fibrilasyon veya flutter; Atriyoventriküler nodal tekrar giriş taşikardisi (AVNRT); Kalp bloğu veya atriyoventriküler blok; Multifokal atriyal taşikardi; Paroksismal supraventriküler taşikardi; Hasta sinüs Sendromu; Ventriküler fibrilasyon veya ventriküler taşikardi; Wolff-Parkinson-Beyaz sendrom

Bazen bir tür aritmi tedavisinde kullanılan ilaçlar başka bir anormal kalp ritmine neden olur.

Çok yavaş (bradikardi); Çok hızlı (taşikardi); Düzensiz, düzensiz veya atlamalı atımlar

Her zaman bir aritmi olabilir veya gelip gidebilir. Aritmi olduğunda semptomları hissedebilir veya hissetmeyebilirsiniz. Veya yalnızca daha aktifken belirtileri fark edebilirsiniz.

Kalp fonksiyonlarına bakmak için başka testler yapılabilir

Göğüs ağrısı; Bayılma; Işık sersemlik; baş dönmesi

Holter monitör (24 saat boyunca kullanılır); Olay izleme veya loop kaydedici (2 hafta veya daha uzun süre giyilir)

Elektrofizyoloji çalışması (EPS) adı verilen özel bir test, kalbin elektrik sistemine daha yakından bakmak için yapılır.

Anti-aritmik ilaçlar denilen ilaçlar kullanılabilir

Koroner anjiyografi; EKG (elektrokardiyografi); Ekokardiyogram

Bazen, angina veya kalp yetmezliğiniz için daha iyi tedavi bir aritmi şansınızı düşürecektir.

Elektriksel “şok” terapisi (defibrilasyon veya kardiyoversiyon); Kısa süreli kalp pacemakerını yerleştirmek; Damardan (damardan) veya ağıza verilen ilaçlar

Bir aritmanın tekrar oluşmasını önlemek için; Kalp atış hızının çok hızlı veya çok yavaş olmasını önlemek için

Kalp ritim problemlerine neden olabilecek kalp bölgelerinizi yok etmek için kullanılan kardiyak ablasyon; Ani kalp krizi riski yüksek olan insanlara yerleştirilen implante edilebilir kardiyak defibrilatör; Kalp pili, kalp atışlarını ne kadar düzensiz, çok yavaş veya çok hızlı bir şekilde attığını algılayan bir cihaz. Kalbinize kalp atışını doğru hızda atan bir sinyal gönderir.

Sahip olduğunuz aritmi türü. (Bazı anormal kalp ritimleri hemen tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir veya tedaviye iyi tepki vermez). Neyin varsa; koroner arter hastalığı; kalp yetmezliği

Anormal kalp ritimlerini önlemek veya tedavi etmek için diğer tedaviler şunları içerir:

Bu ilaçlardan bazılarının yan etkileri olabilir. Onları sağlık bakım sağlayıcınız tarafından verilen şekilde alın. İlacı almayı bırakmayın ya da önce sağlık uzmanınıza danışmadan dozu değiştirin.

Olası bir aritminin belirtilerinden herhangi birini geliştirirsiniz .; Bir aritmi teşhisi konduysanız ve belirtileriniz kötüleştiğinde veya tedaviyle düzelmiyorsa.