barium swallow / meal / takip edin – bilgi

Baryum testleri, gangster (yemek borusu), mide ve üst barsak (ince bağırsak) gibi bağırsağın (gastrointestinal sistem) üst parçalarının taslağını görmek için kullanılır.

Baryum testleri, gangster (yemek borusu), mide ve üst barsak (ince bağırsak) gibi bağırsağın (gastrointestinal sistem) üst parçalarının taslağını görmek için kullanılır.

Baryum, bazı X-ray testleri sırasında neden kullanılır?

Bağırsak (gastrointestinal sistem) normal röntgen filmlerinde pek iyi görünmüyor. Bununla birlikte, baryum sülfat denilen bir kimyasal içeren beyaz bir sıvı içerseniz bağırsağın üst bölümlerinin (özofagus, mide ve ince bağırsak) anahatları röntgen resimleri üzerinde net bir şekilde ortaya çıkar. Bunun nedeni, X-ışınlarının baryumdan geçmemesi.

Bağırsağınızın hangi bölümüne bakıldığına bağlı olarak, aşağıda listelenen bir veya daha fazla testten geçebilirsiniz. Her testte, baryum test edilen bağırsağın astarını kaplar. Bu nedenle, astardaki veya bağırsağın yapısındaki anormallikler X-ışını resimlerinde görülür.

Bu testte baryum sıvısı içersiniz. Baryum sıvısı genellikle meyve aromalı olduğundan içki hoştur. Yutulduğunda röntgen resimleri çekilirken bir röntgen makinesinin önünde duruyorsunuz. Bu test, gullette (özofagusta) sorun arar. Bunlar arasında daralma (striktür), hiatus hernileri, tümörler, midede reflü, yutma bozuklukları vb. Bulunur. Genellikle bu testten önce birkaç saat yiyip içmemeniz istenir. Bir baryum yutmak testi yaklaşık 10 dakika sürer.

Bu bir baryum yutmasına benzer (yukarıdaki). Bununla birlikte, midede ve bağırsağın (ince bağırsağın) duodenum olarak bilinen ilk bölümünde sorunlar aramayı amaçlıyor. Bu problemler ülserleri, küçük etli topaklar (polipler), tümörler vb. Içerebilir. Bazi baryum sıvısı içersiniz, ancak karnınızdan (karın) X-ışını resimleri çekilirken bir kanepede yalan söylersiniz. Baryum yutmaktan biraz daha uzun sürebilir.

Baryumu yutmadan önce biraz bikarbonat tozu ve sitrik asit yutmasını isteyin. Bunlar karnım karıştıklarında ve biraz gaz üreterek ‘sıçrar’. (Büyümeye teşvik etmek zorunda kalabilirsiniz.) Gaz, mideyi ve duodenumu genişletir ve aynı zamanda baryeri midenin ve duodenumun astarını kaplamaya iter. Bu, X-ray görüntülerini daha net gösterir. Resimlerde en açık şekilde görülmesi gereken mide ve duodenumun astarının şekli ve çizgileri.

Karnınızdaki kasları rahatlatacak ve bağırsaklarını rahatlatacak bir ilaç enjekte edilebilir.

Bu test, bir baryum yemeğine benzemekle birlikte ince bağırsakta sorun aramayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, baryum sıvısını içersiniz, ancak daha sonra herhangi bir X ışınları alınmadan önce 10-15 dakika beklemeniz gerekir. Bu, baryumun ince barsağa ulaşma zamanını sağlar. Baryum tüm ince bağırsaklardan geçtiği ve kalın bağırsağa (kolona) ulaşana kadar her 30 dakikada bir bir röntgen çekebilirsiniz.

Bu test, bir baryuma benzer. Bununla birlikte, baryum sıvısını içmek yerine gangliyonunuzdan (özofagus) mideden ve ince bağırsağın ilk bölümüne ince bir tüp geçirilir. Daha sonra baryum sıvısı tüpe dökülür. Bu test yaygın olarak yapılmaz, ancak yukarıdaki testlere ince bağırsak hakkında farklı bilgi verebilir.

Bu, iki nokta üstüste röntgen resimlerini çekmek için yapılan bir testtir. Baryumlu Enema

Bu, yukarıda listelenen testlerden hangisine sahip olmanız gerektiğine bağlı olacaktır. Yerel hastaneniz, prosedürden önce ne yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunur.