chancroid

Şankroid, cinsel temas yoluyla yayılır bakteriyel bir enfeksiyondur.

Nedenler

Şankroid, Haemophilus ducreyi adı verilen bir bakteriden kaynaklanır.

Enfeksiyon, dünyanın birçok yerinde, örneğin Afrika ve Güneybatı Asya’da bulunur. Bu enfeksiyon ile Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl çok az insan teşhis edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde şankroid teşhisi konan insanların çoğu, ülkenin dışına, enfeksiyonun daha yaygın olduğu bölgelere gitti. Belirtileri; Enfekte olduktan sonraki 1 gün ila 2 hafta içinde bir kişi cinsel organlarda küçük bir darbe alacaktır. Döküntü, ilk göründükten sonraki bir gün içinde ülsere dönüşür. Ülser

1/8 inçten 2 inç çapa kadar olan aralıklar; Acı verici; Yumuşak; Keskin sınırları belirledi; Gri veya sarımsı-gri bir materyalle kaplı bir tabanı vardır; Patlar veya kazınırsa kolayca kanayan bir tabana sahiptir.

sünnet derisi; Penis başının arkasındaki oluk; Penisin şaftı; Penis başkanı; Penisin açılması; Skrotum

Erkekler arasında yaygın yerler

Şankorm semptomlarınız var; Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (STI) olduğunu bildiğiniz biriyle cinsel temas kurmuşsunuzdur; Yüksek riskli cinsel uygulamaları yürüttünüz

Enfekte olan erkeklerin yaklaşık yarısında tek bir ülser var. Kadınlarda genellikle 4 veya daha fazla ülsere rastlanır. Ülserler belli yerlerde görülür.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Kadınlarda, ülserler için en yaygın yer vajinanın dudaklarıdır (labia majora). “Öpüşen ülserler” gelişebilir. Öpüşme ülseri, labinin karşı yüzeylerinde ortaya çıkan ülserlerdir.

Doktora ne zaman gelmelisin

Varsa, sağlayıcıyla randevu alın.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

HIV’li insanlarda şankroidin iyileşmesi daha uzun sürebilir .; Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Varsa, sağlayıcıyla randevu alın.