ektopik kalp atışı

Ektopik kalp atışları, aksi takdirde normal olan bir kalp atışında küçük değişikliklerdir. Bu değişiklikler ekstra veya atlanmış kalp atışlarına neden olur. Genellikle bu değişikliklerin net bir nedeni yok. Çoğunlukla zararsızdırlar.

Nedenler

Bazen ektopik kalp atışları ile görülür.

Ektopik kalp atışlarının en yaygın 2 türü

Prematüre ventriküler kasılmalar (PVC); Prematür atriyal kasılmalar (PAC)

Düşük potasyum seviyesi (hipokalemi) gibi kandaki değişiklikler; Kalbe kan tedarikinde azalma; Kalp büyütüldüğünde

Yetişkinlerde ektopik kalp atışları yaygındır. Bunlar çoğunlukla PAC’ler veya PVC’lerden kaynaklanmaktadır. Sağlık uzmanınız, sık olduklarında davaya bakmalıdır. Çoğu zaman tedaviye gerek yoktur .; Belirtileri; Belirtileri şunları içerir:

Kalp atışlarınızı hissetmek (çarpıntı); Kalbin durduğunda ya da attığınızı hissediyordum; Ara sıra, güçlü vuruşlar hissetmek

Egzotik atımlara neden olabilir veya sigarayla daha da kötüleşebilir; alkol kullanımı; kafein, uyarıcı ilaçlar ve bazı sokak uyuşturucuları.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Not: Belirtiler olmayabilir.

Doktora ne zaman gelmelisin

Aşağıdaki durumlarda sağlayıcınızı arayın:

24-48 saat boyunca kalp ritiminizi kaydedip saklarken kullandığınız bir monitör (Holter monitörü); Attığınız bir kayıt cihazı ve atlanan atım hissettiğinizde kalp ritmini kaydeder

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Doktorunuz kalp ritminiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsa, sipariş verebilir

Kafein, alkol ve tütünün sınırlandırılması; İnaktif olan insanlar için düzenli egzersiz

Doktorunuz kalbe ait büyüklük veya yapı ile ilgili sorunlardan şüpheleniyorsa bir ekokardiyogram sipariş edilebilir.

Kalbinizin sızladığını veya yarıştığını hissetmeye devam edin (çarpıntı) .; Göğüs ağrısı veya başka semptomlarla çarpıntılarınız var; Bu kusurunuz var ve belirtileriniz daha da kötüleşiyor veya tedaviyle iyileşmiyorsunuz.

Çoğu ektopik kalp atışlarının tedavi edilmesi gerekmez. Durumunuz yalnızca semptomlarınız şiddetli veya fazladan atımlar çok sık ortaya çıkarsa tedavi edilir.

Eğer bulunursa kalp atışlarının nedeni de tedavi edilmelidir .; Outlook (Prognoz); Bazı durumlarda, ektopik kalp atışları, ventriküler taşikardi gibi ciddi anormal kalp ritimleri için daha büyük risk altında olduğunuz anlamına gelebilir. Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Aşağıdaki durumlarda sağlayıcınızı arayın: