kalsiyum kanal blokerleri – kalsiyum kanal blokerleri kullanımı

Kalsiyum kanal blokerleri, kalbin ve kan damarlarının çeşitli koşullarını tedavi etmek için kullanılır. Örneğin angina, yüksek tansiyon ve Raynaud fenomeni tedavisinde kullanılırlar.

Kalsiyum kanal blokerleri, kalbin ve kan damarlarının çeşitli koşullarını tedavi etmek için kullanılır. Örneğin angina, yüksek tansiyon ve Raynaud fenomeni tedavisinde kullanılırlar.

Kalsiyum kanal blokerleri nedir?

Kalsiyum kanal blokerleri (bazen kalsiyum antagonistleri olarak adlandırılır), kalsiyumun belirli kas hücrelerine geçme şeklini etkileyen bir grup ilaçtır. Bunlar, yüksek kan basıncı, angina, Raynaud fenomeni ve bazı anormal kalp ritimleri (aritmiler) gibi çeşitli durumların tedavisinde kullanılır. Ayrıca hamilelikte erken doğum eylemlerini durdurmaya çalışıyorlar.

Kalp esas olarak kan damarlarına (arterler) pompalanmak üzere kontrat yapan özel kas hücrelerinden yapılır. Atardamar duvarları da ‘düz’ kas hücreleri içerir. Bu sözleşmeyle arter daralır. Kalp kası hücreleri ve düz kası hücreleri kontrat yapmak için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Kalsiyum, bu hücrelere küçük ‘kanallar’ yoluyla geçer.

Hamile bir kadın doğum yapmaya erken başlayınca, kalsiyum kanal blokerleri rahmin (uterus) kaslarını daraltır.

Farklı tipte kalsiyum kanal blokerleri, vücuttaki ana hareket alanlarında farklılık gösterir. Bu nedenle, farklı koşullar için farklı türler kullanılır.

Angina ve yüksek tansiyon genellikle verapamil ile tedavi edilir. Ayrıca bazı anormal kalp ritimlerini (aritmiler) tedavi etmek için kullanılır. Bunun nedeni, kalpteki özel iletken hücrelere giren kalsiyumun da engellenmesi ve böylece kalp hızını yavaşlatmasıdır. Bir beta blokör ilacın yanı sıra verapamil kullanmamalısınız.

Angina ve yüksek tansiyon diltiazem ile tedavi edilir. Bazen atriyal fibrilasyon gibi aritmileri tedavi etmek için kullanılır. Bu kombinasyon gerekliyse, bir beta blokerin yanı sıra kullanılabilir.

Bunlara amlodipin, felodipin, lasidipin, lerkanidipin, nikardipin, nifedipin ve nimodipin dahildir. Bunların rahatlatıcı kan damarları üzerinde daha fazla etkisi vardır ve kalp kasının verapamil veya diltiazemden daha az etkilenmesine neden olurlar. Çoğu, yüksek tansiyon veya anjinayı tedavi etmek için kullanılır. (Lacidipine ve lercanidipine sadece yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılır.) Nifedipin, Raynaud fenomenini tedavi etmek için de kullanılır.

Kalsiyum kanal blokerleri kullananların çoğunun yan etkisi yoktur veya yalnızca küçük olanlar vardır. Hareketleri kan damarlarını (arterleri) rahatlatmak ve genişletmek olduğundan, bazı insanlar kızarma ve baş ağrısı geliştirir. Tabletleri almaya devam ederseniz, bunlar birkaç gün içinde hafifletme eğilimindedir. Hafif ayak bileği şişmesi, özellikle dihidropiridin kalsiyum kanal blokörleri ile oldukça yaygındır.

Diğer yan etkiler nadirdir ve hasta hissi, çarpıntı, yorgunluk, baş dönmesi ve kızarıklıklar içerir. Bu, olası tüm bilinen yan etkilerin tam bir listesi değildir. Olası yan etkilerin tam listesi için kendi markanızla birlikte gelen bilgi broşürünü okuyun. Ancak, iyimser olun – mutlaka bu tabletleri alarak ertelemeyin. Ciddi yan etkiler nadirdir ve kalsiyum kanal blokerlerini doktorunuza söylemeden durdurmanız akıllıca olacaktır.

Aniden bir kalsiyum kanal bloke edici almayı durduran bazı insanlar, ani bir artışa yol açtı. Bu nedenle, ilk önce bir doktora danışmadan bu ilaçları almayı bırakmayın.

İlaçlarınızdan birine yan etkisi olduğunuzu düşünüyorsanız bunu Sarı Kart Şemasında bildirebilirsiniz. Bunu çevrimiçi olarak aşağıdaki web adresinden yapabilirsiniz: mhra.gov.uk/yellowcard.

Raporu doldururken ilaçlarınızın – ve / veya onunla gelen broşürünü – yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.