kontraseptif yama – kontraseptif yama hakkında bilgi

Kontraseptif yama hormonal kontrasepsiyon formudur. Bileşik oral kontraseptif hapa benzer östrojen ve progestojen hormonları içerir. Kontraseptif yama cilde yapışır. Doğru kullanıldığında, kontrasepsiyonun çok etkili bir şeklidir.

Kontraseptif yama hormonal kontrasepsiyon formudur. Bileşik oral kontraseptif hapa benzer östrojen ve progestojen hormonları içerir. Kontraseptif yama cilde yapışır. Doğru kullanıldığında, kontrasepsiyonun çok etkili bir şeklidir.

Kontraseptif yama nedir?

Düzeltme ekibi, östrojen ve progestojen hormonlarını içeren hormonal kontraseptif kombine bir formdur. Esas olarak kombine oral kontraseptif (COC) hap (genellikle ‘hap’ olarak anılır) ile aynı tene konulmasıdır ancak hap almama yerine bir yama olarak kullanılır. Kontraseptif yama deride sıkıştı, böylece iki hormon kontraseptif kapak vererek vücuda sürekli gönderildi. Kombine Oral Kontraseptif (COC) Hap.

Gebelikten koruma yaması sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumaz ve bunlara karşı korunmak için prezervatif kullanılmalıdır.

Kontraseptif yama esasen vücudun hormonal dengesini değiştirerek çalışır, böylece her ay bir yumurta üretmezsiniz (ovulate). Ayrıca servikal mukusu daha kalın yapar, rahmin boynuna (serviks) bir tıkaç oluşturur. Bu, spermlerin bir yumurtayı döllemek için rahimden geçmesine (rahim) ulaşmayı zorlaştırıyor. Doğum kontrol hapı, aynı zamanda rahmin astarını inceltir, bu nedenle döllenmiş bir yumurtanın uterusa bağlanma olasılığı azdır.

Gebelikten koruma yamasını kullanan 1.000 kadın 3-90 arasında her yıl hamile kalacak. COC kadar etkili. Hiçbir kontrasepsiyon kullanılmadığında, 1000 cinsel aktif kadınta 800’den fazla kişi bir yıl içerisinde hamile kalır.

Kontraseptif yamanın diğer avantajlarının COC’ye benzer olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, doğum kontrol yöntemi daha yeni bir şekle sahip olduğundan, Hap ile olduğu gibi kontraseptif yama ile pek çok araştırma çalışması yapılmamıştır. Örneğin, kontraseptif yama adet öncesi gerginliği hafifletebilir. Aynı zamanda pelvik enfeksiyon riskini de azaltabilir (mukoza tıkacı mikropları (bakterileri) ve spermleri uterusa sokmayı önleyebilir). Bazı kanserli olmayan (benign) meme hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Ovaryumda bazı kist tipleri geliştirme riskini azaltabilir. Ovaryum, kolon ve uterus kanseri gelişme riskini azaltabilir.

Bazı kadınlarda kontraseptif yama kullanıldığında cildi tahriş eder. Bu genellikle kaşıntı, kızarıklık veya ağrıtır. Deri tahrişi nedeniyle 100 kadından 2’sinde yamayı kullanmamak zorundayız. Düzeltme bezin çoğu zaman iyi yapışsa da derinin tamamen veya kısmen ayrılması olasılığı vardır. Bu yaygın değildir, ancak kontrasepsiyon olarak etkinliğinin kaybolabileceği anlamına gelebilir. Dikkat çekici tasarımına rağmen, bazı kadınlar hâlâ kontraseptif yamanın görülebileceğini düşünmektedir. KOK gibi, yan etkileri olabilir (aşağıdaki kısma bakınız).

Bazı kadınlar kontraseptif yamayı kullanmaya ilk başladığında hafif yan etkilere neden olurlar. Yan etkiler ortaya çıkarsa, ilk birkaç ay içinde yerleşmeye meylederler. Olası yan etkiler şunları içerebilir:

Çoğu kadın kontraseptif yamayı kullanabilir. Doktorunuz veya aile planlaması hemşiresiniz, sahip olduğunuz mevcut ve geçmiş hastalıkları tartışacaktır. Ailenizdeki herhangi bir sağlık problemini de sorabilirler. Bazı hastalık öyküsü olan veya bazı hastalıkları geliştirme riski yüksek olan bazı kadınlara reçete edilmez. Özellikle kan pıhtılaşması riski yüksek olan bazı kadınlara (tromboz) kontraseptif yamayı kullanmamaları önerilebilir (aşağıya bakın). Örneğin, sigara içiyorsanız ve 35 yaşın üzerindeyse, tromboz riskinizin yama sizin için güvenli olabilmesi için yüksek olduğunu düşünülür.

Kontraseptif yama, 90 kg’ın üzerinde olan kadınlarda daha az etkilidir ve genellikle bu kadınlar için kullanılmamaları tavsiye edilir. Karaciğer ya da safra kesesi problemleri olan kadınlar ya da açıklanamayan vajinal kanamalara (örneğin cinsiyetten sonra ya da periyotları arasında) sahip kadınlar, kontraseptif yamayı kullanamayabilir. Yamanın sizin için uygun olmadığı anlamına gelen diğer durumlar arasında çok yüksek tansiyon, kalp sorunları, migren ve bazı durumlarda şeker hastalığı bulunmaktadır. Sizin için düzeltme ekini yazan doktor sizin için kişisel olarak güvenli olduğuna karar vermek için tüm tıbbi geçmişinizi bilmeniz gerekir.

Kontraseptif yamanın kullanımındaki risklerin, benzer hormonları içerdiğinden COC kullanırkenki risklere benzer olduğu düşünülmektedir. Çoğu kadın için, faydalar risklerin çok küçük olmasından ötürü çok daha ağır basmaktadır. Bununla birlikte, kontraseptif yamayı kullanan az sayıda kadın ciddi sorunlara neden olabilir. Düzeltme ekibi reçete edildiğinde, yaşadığınız herhangi bir güncel veya geçmiş hastalıklar ile ailenin herhangi bir sağlık problemi hikayesi sorulur. Bu, ciddi yan etkiler geliştirme riski yüksek olan kadınların kontraseptif yamayı kullanmaları genellikle engellenmiş demektir. Bazı kadınlarda ortaya çıkabilecek ciddi yan etkiler arasında aşağıdakiler bulunur:

Bu, kan damarındaki pıhtı anlamına gelir ve çok ciddi olabilir. Atardamar kan pıhtısı inme veya kalp krizine neden olabilir. Damardaki kan pıhtısına derin ven trombozu (DVT) denir. Bu damarlardan geçebilir ve akciğerde kan pıhtısına neden olabilir. Buna bir pulmoner emboli denir.

Düzeltme ekini kullanırken aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz derhal bir doktora görünün.

Gebeliği önleyici yama gibi kombine hormonal kontrasepsiyon kullanan kadınlarda meme kanseri geliştirme riski azdır. Şu an meme kanseri yaşıyorsanız veya önceki beş yıl içinde meme kanseri geçirmeniz durumunda kontraseptif yamayı kullanmamalısınız. Güçlü bir aile göğüs kanseri öykünüz varsa veya meme kanseri beş yıldan daha uzun süre önce tedavi edilmişse, kontraseptif yamanın başlatılmasının artı ve eksilerini doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Düzeltmeyi ilk gününüzde ideal olarak kullanmaya başlamalısınız. Bu, yamanın kontraseptif olarak derhal çalışmaya başlayacağı anlamına gelir. Hemen seks yapabilirsin ve korunacaksın. Yamayı adet döngüsünde başka güne başlatırsanız, hamile olmadığınızdan emin olmanız gerekir. Ayrıca, ilk yedi gün boyunca doğum kontrolü için ilave bir yöntem (prezervatif gibi) de kullanmalısınız.

Kontraseptif yama temiz, kuru, tüylü olmayan cilde uygulanmalıdır. Düzeltmeyi uygulamadan önce cilt bölgesi üzerinde herhangi bir losyon, makyaj, krem, toz veya başka herhangi bir şey kullanmayın. Tahriş olmuş veya kırılmış cilt bölgelerinde kullanmayın. Yamayı uygulamak için uygun yerler üst dış kol, üst sırt bölgesi, kalça veya karın alt kısmıdır (karın). Düzeltmeyi göğüslere uygulamayın. Yamanınızı her değiştirdiğinizde farklı bir yer kullanmalısınız. Bu cilt tahrişini önlemeye yardımcı olacaktır. Düzeltme ekinin düşmediğinden emin olmak için her gün kontrol etmelisiniz.

Her gün üç hafta boyunca bir yama giyiyorsun. Düzeltme ekinin her hafta kaldırılması ve değiştirilmesi gerekiyor. Dördüncü hafta boyunca, bir yama giymediğinizde, döneminize uymanız gerekir.

Dağılımınızı her hafta aynı gün değiştireceksiniz.

Bunu en aza indirgemek için dikkatli bir şekilde tasarlandığı için kontraseptif yamanınızın düşmesi pek olası değildir.

Düzeltme ekibi 48 saat veya daha uzun süre kapalıysa veya ayrılan süre belirsiz ise

Yamanın değiştirilmesindeki gecikme 48 saatten azsa

Yamanın değiştirilmesindeki gecikme 48 saatten fazla ise

Yamanın değiştirilmesindeki gecikme 48 saatten azsa

Yamanın değiştirilmesindeki gecikme 48 saatten fazla ise

Bazı ilaçlar buna müdahale edebilir ve daha az etkili hale getirebilir. Yediğiniz tüm diğer ilaçları, yamayı reçete eden kişiyle daima tartışmalısınız. Buna kontraseptif yamaya da müdahale edebilen reçetesiz ilaçlar (St. John’s wort gibi) dahildir. Yeni bir ilaç başlatıyorsanız, reçete yazan kişiye kontraseptif yamayı kullandığınızdan emin olun. Diğer ilaçları kullanırken ve bittikten sonra bir süre için ek kontraseptif önlemleri (prezervatif gibi) kullanmanız gerekebilir.

Not: yaygın olarak kullanılan antibiyotikler (örneğin bir göğüs enfeksiyonunu veya idrar enfeksiyonunu tedavi etmek için) kontraseptif yamanın etkililiğine müdahale etmez.

Kusma veya ishaliniz varsa, kontraseptif yama hâlâ etkilidir (hap kullanırken aksine). Bunun nedeni, hormonların mide ve barsak yoluyla (gastrointestinal sistem) değil, cildiniz aracılığıyla kan dolaşımınıza emildiğidir. Ekstra kontraseptif önlemler kullanmanız gerekmez.

Bazen bütün kadınların düzeltme-ücretsiz haftalarında kanaması olmaz. Eğer kontraseptif yamanızı uygun şekilde kullandıysanız, düşmediyseniz ve yamaya müdahale edebilecek herhangi bir ilaç almadıysanız, hamile olma ihtimaliniz azdır. Endişeleriniz varsa, gebelik testi yapabilir veya pratisyen hekiminize, hemşirene, aile planlaması kliniğine veya cinsel sağlık kliniğine başvurarak tavsiye alabilirsiniz. İki dönemi kaçırırsanız, tıbbi yardım isteyin.

Vücudunuz kontraseptif yama ayarlanırken ilk birkaç ay boyunca yamasız haftanız boyunca olağan kanamalara ek olarak bazı vajinal kanamalarınız olabilir. Bu ciddi değil, sıkıntı daha fazla. Spotasyondan hafif bir dönem gibi daha ağır bir kayba kadar değişebilir. Yamanını kullanmayı bırakma. Bu genellikle ilk 2-3 ay sonra yerleşir. Eğer devam ederse, doktorunuza veya hemşiresine bakın.

Bazen tatiller veya sınavlar gibi özel günler için aylık çekilme sıklığınızı (dönemini) kaçırmayı seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, düzeltme gerektirmeyen bir hafta geçirmeyin. 3. haftanın sonuna geldiğinizde, başka bir düzeltme ekini yerleştirin ve döngüyü 1. hafta gibi başlatın. Bu her zaman işe yaramaz ve siz de bir miktar kanama olabilir. Düzeltmeyi yedi günde doğru bir şekilde kullandıysanız, hamile kalmanız muhtemel değildir. Bir süre geçirmemeyi ya da çekilme kanamasını tercih etmeyi tercih ederseniz, diğer kontrasepsiyon yöntemlerini düşünebilirsiniz. Bazı kontraseptif seçenekler periyotların aşırı hafif olduğu veya hiç ortaya çıkmadığı yerlerdir. Bunlar kontraseptif implant, intrauterin sistem (Mirena® coil) ve kontraseptif enjeksiyonları içerir.