Bowen hastalığı – bowen hastalığının belirtileri ve tedavisi.

Bowen hastalığı bir veya daha fazla pullu kırmızı cildin küçük yamalarına neden olur. Etkilenen bölgedeki cildin dış tabakasında (epidermis) anormal hücrelerin artmasıyla oluşur. Cilt kanseri değil, bazen cilt kanseri oluşabileceği için önemlidir. Bu nedenle genellikle tedaviye başvurulur. Tedaviden sonra Bowen hastalığının herhangi bir dönüşünü (tekrarını) kontrol etmek için yakın izlem gereklidir.

Bowen hastalığı bir veya daha fazla pullu kırmızı cildin küçük yamalarına neden olur. Etkilenen bölgedeki cildin dış tabakasında (epidermis) anormal hücrelerin artmasıyla oluşur. Cilt kanseri değil, bazen cilt kanseri oluşabileceği için önemlidir. Bu nedenle genellikle tedaviye başvurulur. Tedaviden sonra Bowen hastalığının herhangi bir dönüşünü (tekrarını) kontrol etmek için yakın izlem gereklidir.

Cildi anlama

Cildin iki katmanı vardır – dış tabaka (epidermis) ve iç tabaka (dermis). Dermişin altında yağ katmanı ve daha sonra kaslar ve tendonlar gibi daha derin yapılar bulunur.

Epidermisin üç temel hücre tipi vardır

Bowen hastalığı, ilk olarak 1912’de tanımlanan deri uzmanı (dermatolog) ismiyle adlandırılır. Derinin dış tabakasında (epidermis) anormal hücrelerde bir artış olduğunda ortaya çıkar. Bu anormal hücreler epidermisin içindedir ve başka hiçbir yere yayılmamıştır.

100 papeste Bowen hastalığının yaklaşık 3’ünde, tedavi edilmezse, skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılan gerçek bir cilt kanserine dönüşebileceği tahmin edilmektedir.

Bowen hastalığı tipik olarak düzensiz bir çizgiye sahip kırmızı görünümlü bir cilt lekesi. Huysuz veya kabuklu görünme eğilimindedir. Bazen Bowen hastalığının yarısı çatlamış veya ülserleşmiş olabilir ve kanamış olabilir. Yamalar yavaş yavaş büyür. Bowen hastalığının yamaları birkaç milimetre çapında olabilir, ancak bazı durumlarda birkaç santimetreye kadar büyüyebilir. Bazen, erken evrelerinde, Bowen hastalığı, zil sesi, sedef hastalığı veya diskoit egzama gibi diğer deri problemleri için yanlış olabilir. Resim, Bowen hastalığının bacağındaki tipik bir yamasını göstermektedir.

Genital bölgede meydana gelen Bowen hastalığı tipi cilt yamalarına bazı farklı isimler verilebilir. Örneğin, penide gelen Bowen hastalığına “Queyrat eritroplazisi” denir.

Bowen hastalığının bir yamasına ülserleşmeye başlarsa veya kanamışsa ya da küçük bir yumru ortaya çıkarsa, muhtemelen bunun cilt kanserine dönüşmeye başladığına dair bir işaret olabilir. Böyle bir durumda en kısa sürede doktorunuza danışın. Genitalleri veya anüsü etkileyen Bowen hastalığı diğer yerlerde Bowen hastalığından daha cilt kanseri oluşturabilir.

Bowen hastalığının bir parçası görünür herhangi bir nedenle görünebilir ve kimseyi etkileyebilir. Bununla birlikte, Bowen hastalığınızı geliştirme riskinizi artırdığı düşünülen çok sayıda farklı şey vardır. Bunlar arasında

İngiltere’de 100.000 kişide yaklaşık 15 kişinin her yıl Bowen hastalığı geliştirdiği düşünülmektedir.

Bowen hastalığı kadınlarda erkeklerden daha yaygın görülmektedir. Vakaların yaklaşık dörtte biri kadınlar. En sık 60’lı yaşları etkilemektedir. Beyaz tenli insanlarda ve cildin güneşe maruz kaldığı vücudun bir bölümünde daha sık görülür.

Bowen hastalığınız varsa, melanom dışı deri kanseri geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni büyük olasılıkla aşırı güneş maruziyetinin hem Bowen hastalığı hem de melanom dışı deri kanserleri için bir risk faktörü olmasıdır.

Bowen hastalığı genellikle cildin tipik görünümü ile şüphelenir. Bununla birlikte, teşhis koymak için küçük bir cilt örneği (biyopsi) alınabilir. Bu daha sonra bir laboratuarda incelenir. Bowen hastalığı, mikroskopta incelendiğinde tipik bir görünüşe sahip olacak.

Bowen hastalığınız varsa genellikle deri uzmanı (dermatolog) olan bir doktora yönlendirileceksiniz. Tedavi seçeneklerini sizinle görüşebilirler. Bowen hastalığı olan herkesi tedavi etmek için kesin bir ‘doğru yol’ yoktur. Tedavi, Bowen hastalığının yamasının yeri, büyüklüğü ve kalınlığı ve kaç tane Bowen hastalığı yamasına sahip olduğunuz gibi çeşitli farklı şeylere bağlı olabilir.

Bu, bazı insanlar için bir seçenek olabilir. Örneğin, yavaş yavaş büyüyen, Bowen hastalığının vücudunuzdaki cilt iyileşmesinin zor olduğu bölgelerde (ince tabaka gibi) ince bir yamasına sahipseniz bu, önerilebilir. Parmaklarınızdaki cilt çok ince ve narindir ki iyileşmenin daha uzun sürebilir.

Bazı kremler Bowen hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Bunlar, bazı durumlarda anormal hücreleri öldürmek ve onlardan kurtulmak için yardımcı olabilir. Bu gibi kremler arasında 5-fluorourasil (5-FU) bulunmaktadır. 5-FU kreminin günde bir veya iki kez yaklaşık üç ila dört hafta, bazen de daha uzun süre uygulanması gerekebilir. Krem kendiniz uygulamak kolaydır. Sorun şu ki, cildin tahriş olabiliyor olması. Cildiniz kırmızı hale gelebilir ve tedaviyi kullanırken aslında daha kötü görünebilir

Diğer tedaviler 5-FU krem ​​ile tedavi öncesi verilebilir. Bu, kremin cildiniz tarafından daha kolay absorbe edilmesidir. Bunlara, bir elektrik akımının kremayı dokuların içine ya da cildinizin lazer tedavisine yönlendirdiği bir süreç olan iyontoforez de dahildir.

Kriyoterapi bazı vakalarda bir tedavi seçeneği olabilir. Bir tür ‘donma’ işlemi olup genellikle sıvı azot kullanılır. Tedavi bazen rahatsızlık verebilir ve cildinizin ülserleşmesi olası bir yan etki olabilir.

Küretaj, Bowen hastalığının yamasının derisinde ‘kazınmış’ olduğu anlamına gelir. Kürataj yapılması için cildi uyuşturmak için lokal bir anestetik kullanılır. Cildiniz doğal olarak iyileşmeye bırakılır ve genellikle tedaviden sonra bir kabuk oluşur ve sonra bırakır. Kriyoterapi uygulanırken kürtaj tedavisinden daha az ağrı olabilir.

Bazı vakalarda, Bowen hastalığının yamasını çıkarmak için cerrahi önerilebilir. Örneğin, cerrahi genellikle Bowen hastalığı için arka pasajda (anüs) yapılır. Bowen hastalığının yaması derinizden kesilir ve dikişler daha sonra cildinizi tekrar kapatmak için kullanılır. Deri iyileşmesi bazen zordur, özellikle cerrahi dizin altındaki bacaktaki Bowen hastalığının yamalarını çıkarmak için kullanıldığında.

Bu, Bowen hastalığını tedavi etmek için bir takım başarı ile kullanılmıştır. Fotodinamik tedavi, Bowen hastalığının yamasına özel bir kimyasal uygulayarak yapılır. Kimyasal ışığa karşı duyarlıdır, yani ışığa tepki verir. Daha sonra, ışığa duyarlı kimyasalın etkinleştirilmesi için etkilenen cilt yüzeyine özel bir ışık kaynağı yönlendirilir. Bu daha sonra Bowen hastalığının yamasını yakıp yok etmesini sağlar. Bazen tedavi edilen deri alanının yanması ve batması oluşabilir ve cildiniz tahriş olabilir. Nadiren, cilt rengi kayıp olabilir veya bazı durumlarda tedavi alanında daha koyu hale gelir.

Radyoterapi, X ışınlarıyla tedavi edilir. Bowen hastalığı için başka bir tedavi seçeneğidir, ancak diğer tedavilere göre daha az kullanılır. Yine, radyoterapi tedaviden sonra cilt iyileşmesi ile ilgili sorunlar nedeniyle Bowen hastalığının diz altındaki tedavisinde uygun olmayabilir.

Bu bazen Bowen hastalığının yamalarını tedavi etmek için de kullanılır.

Bowen hastalığı için yapılan birçok tedaviyle, muhtemelen yaklaşık 10 şansla, tedaviden sonra tekrarlayacak (tekrarlayacak) bir Bowen hastalığı riski söz konusudur. Bu nedenle, herhangi bir nüks bulgusu aramak için düzenli izlem gereklidir. Böyle bir durumda daha fazla tedavi gerekli olabilir.

Aşırı güneş maruziyeti Bowen hastalığının gelişimi için en önemli risk faktörü olduğundan, yaz aylarında güneş ışığına maruz kalmamızı (veya ekvatora yakın sıcak ülkelerde tüm yıl boyunca) sınırlamamız gerekir

Deri Kanserini Önleme