kateter ile ilgili uti

Kateter idrarınızı vücuttan uzaklaştıran bir tüp mesanenizdir. Bu tüp uzun süre yerinde kalacağı için buna kalıcı kateter denir. İdrar, mesanenizden vücudunuzun dışındaki bir torbaya sızar.

Nedenler

Birçok katlı bakteri veya mantar, katetere bağlı bir İYE’ye neden olabilir. Bu tür ĐYE, yaygın antibiyotiklerle tedavi edilmesi daha zordur.

Kalıcı bir kateteri olmanın genel sebepleri şunlardır:

İdrar kaçağı (idrar kaçırma); Mesanenizi boşaltamıyor; Mesane, prostat veya vajinadaki cerrahi

Herhangi bir ameliyattan hemen sonra; Eğer çok hastaysanız ve idrarınızı kontrol edemezseniz

Üteriniz olduğunda kateterinizin değiştirilmesi gerekecek. Birçok UYE’niz varsa doktorunuz kalıcı kateteri kaldırabilir. Doktor ayrıca

Titreme; Yorgunluk; Ateş; Böğür ağrısı; Zihinsel değişiklikler; karışıklık

Hastanede kalırken, kalıcı bir katetere sahip olabilirsiniz

Üriner sistem enfeksiyonunun herhangi bir belirtisi; Sırt ağrısı veya yan ağrı; Ateş; Kusma

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Bir İYE ile oluşabilecek diğer semptomlar

Doktora ne zaman gelmelisin

Varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

İdrar tahlilleri, beyaz kan hücreleri (WBC’ler) veya kırmızı kan hücreleri (RBC’ler) gösterebilir .; İdrar kültürü, idrarda bulunan bakteri türünü ve en iyi antibiyotiği belirlemenize yardımcı olabilir.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Eğer bir İYE tedavi edilmezse, böbrek hasarı ve daha ciddi enfeksiyon gelişebilir .; Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Ayrıca bir ĐYE semptomları varsa, sağlık bakım sağlayıcınız muhtemelen antibiyotiklerle tedavi edecektir .; Belirtileriniz yoksa, sağlık hizmeti sunucunuz size tedavi edilip edilmeyeceğine karar verirken diğer faktörleri dikkate almalıdır.

Doktorunuz üriner sisteminizin bir ultrasonografi veya BT muayenesi önerebilir.

Çoğu zaman ağız yoluyla antibiyotik alabilirsiniz. Onları bitirmeden önce daha iyi hissetseniz bile, hepsini almak çok önemlidir .; Enfeksiyonunuz daha şiddetli ise, intravenöz bir hat ya da IV yoluyla antibiyotik almak zorunda kalabilirsiniz; Mesane spazmlarını azaltmak için de ilaç alabilirsiniz.

Enfeksiyonunuz böbreklerinize yayılma riski olduğundan, antibiyotikler hemen hemen bir İYE tedavisinde kullanılır.

Mesaneden bakterilerin atılmasına yardımcı olmak için daha fazla sıvıya ihtiyacınız olacaktır.

Evde kendinizi tedavi ediyorsanız, bu, günde 2-3 litre sıvı içilmesi anlamına gelebilir (bu kadar sıvı sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza danışın.); Mesaneyi tahriş eden, alkol, narenciye suları ve kafein içeren içeceklerden kaçının.

Bir idrar kateteri yerleştirmenizi isteyin; Diğer idrar toplama cihazlarını önerin; Ameliyat önerirsin, böylece kateter gerekmez

Tedavinizi bitirdikten sonra, bakterilerin gitmiş olduğundan emin olmak için bir başka idrar testine sahip olursunuz.

Üriner sistem enfeksiyonunun herhangi bir belirtisi; Sırt ağrısı veya yan ağrı; Ateş; Kusma

Sağlık uzmanınız, her gün almanız için düşük dozda bir antibiyotik reçete edebilir. Bu, kateterinizde bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

Her gün kateterin etrafında temizlik yapın .; Kateter her gün sabun ve suyla temizlenmelidir .; Her bağırsak hareketinden sonra rektal bölgenizi iyice temizleyin .; Drenaj torbasını mesaneden aşağı tutun. Bu, çantadaki idrarın mesaneye geri dönmesini engeller .; Drenaj torbasını en az 8 saniyede bir boşaltın veya dolu olduğunda.; Kalıcı kateterinizi en az ayda bir kez değiştirin .; İdrarıza dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

Sağlık uzmanınız her gün daha fazla sıvı içmenizi söyleyebilir. Bu herkes için sağlıklı değildir, bu yüzden bunu yapmadan önce doktorunuzla konuşun.