kronik prostatit – prostatit semptomları ve tedavisi

İki temel tipte kronik prostatit vardır. ‘Kronik bakteriyel prostatit’ bir mikropla (bakteriyel enfeksiyon) devam eden (kronik) enfeksiyon neden olur. ‘Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu (CPPS)’ tam olarak anlaşılamamıştır. Kronik prostatit genellikle alt pelvik bölgede ağrıya neden olur. İdrar geçme sıklığı ve idrar geçişinde ağrı gibi idrar semptomları da mevcut olabilir. Tedavi zor olabilir ve antibiyotikler ve diğer ilaçları içerebilir. Semptomlar uzun sürebilir, ancak “gelip gidebilir” veya şiddeti farklı olabilir.

İki temel tipte kronik prostatit vardır. ‘Kronik bakteriyel prostatit’ bir mikropla (bakteriyel enfeksiyon) devam eden (kronik) enfeksiyon neden olur. ‘Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu (CPPS)’ tam olarak anlaşılamamıştır. Kronik prostatit genellikle alt pelvik bölgede ağrıya neden olur. İdrar geçme sıklığı ve idrar geçişinde ağrı gibi idrar semptomları da mevcut olabilir. Tedavi zor olabilir ve antibiyotikler ve diğer ilaçları içerebilir. Semptomlar uzun sürebilir, ancak “gelip gidebilir” veya şiddeti farklı olabilir.

Prostat bezi nedir?

Prostat bezi sadece erkeklerde bulunur. Mesanenin hemen altında yatıyor. Normalde bir kestane büyüklüğündedir. Üretra idrarını mesaneden geçen borudur ve prostatın ortasından geçer. Prostat semen yapmakta yardımcı olur, ancak çoğu semen başka bir bez (seminal vezikül) tarafından yapılır.

Prostatit, prostat bezinizin iltihaplanması anlamına gelir. Prostatit ani başlangıçlı (akut) veya kalıcı (kronik) olabilir. Aynı zamanda bir enfeksiyon (enfektif) veya enfekte olmama neden olabilir.

Akut Prostatit daha ayrıntılı bilgi için.

Kronik prostatit aslında oldukça yaygındır. 10 yaşlarındaki yaklaşık 2 erkek, yaşamları boyunca bir noktada kronik prostatit geçirir. Kronik prostatit en çok 30-50 yaş arasındaki erkekleri etkiler ancak her yaştan erkek etkilenebilir.

Kronik bakteriyel prostatit infektif prostatit tipidir. Buna, prostat bezinin mikropuyla (bakteriyel enfeksiyon) devam eden (kronik) bir enfeksiyon neden olur. Kronik bakteriyel prostatiti olan bir erkekte genellikle tekrarlayan idrar enfeksiyonları görülür. Kronik bakteriyel prostatit genellikle idrar enfeksiyonlarına neden olan aynı tür mikroplarla (bakteri) kaynaklanır. Prostat bezinde enfeksiyon bulunabilir ve bu nedenle tekrarlayan enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Kronik bakteriyel prostatit cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir.

Kronik bakteriyel prostatiti olan erkekler, balmumu ve zayıflama belirtileri eğilimindedir. Ateşleme sırasında ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bunu genellikle penisinizin tabanında, anüsünüzün çevresinde, kasık kemiğinizin üstünde ve / veya alt sırtınızda hissediyorsunuzdur. Ağrı penisine ve testislerine yayılabilir (testis). Tabureler (dışkılar) geçmek acılı olabilir. Ayrıca idrar enfeksiyonundan, idrarınızı geçerken, idrardan sık sık geçtiğinizde veya idrarınızı vermeye acil bir istekte bulunmak gibi ağrılar gibi belirtilere sahip olabilirsiniz.

Kronik bakteriyel prostatitiniz varsa, antibiyotiklerle tedavi edildiğinde belirtileriniz genellikle kolaylaşacaktır. Bununla birlikte, antibiyotikler prostat bezinden gelen enfeksiyonu tamamen temizlemediği sürece, enfeksiyon tekrar geri gelme riskinizdedir (alevlenerek). Alevlenmeler arasında, hafif hafif kalıcı ağrı ve hafif üriner semptomlar (örneğin idrar sık ​​sık geçmek veya idrar kaçırma isteği) olabilir.

Kronik prostatit / KPPS, alt pelvik bölgenizde (çoğunlukla penisinizin tabanında ve anüs etrafında) hissettiğiniz kalıcı bir (kronik) rahatsızlık veya ağrıdır. Son altı ay içinde en az üç aydır ağrılarınız varsa genellikle teşhis edilir.

Prostatit terimi, gerçekten, iltihaplanma ve / veya prostat bezinin enfeksiyonunu ifade eder. Bununla birlikte, bu kronik prostatit tipinin tam nedeni bilinmemektedir ve antibiyotiklere ve anti-inflamatuar ağrı kesicilere değişken bir yanıt bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, bazı doktorlar ‘kronik pelvik ağrı sendromu’ (CPPS) terimini kullanmayı tercih etmektedir. Bu terimin kullanılması, sorunun kesinlikle prostat beziyle ilgili bir sorundan kaynaklandığını ima etmemektedir.

Belirtiler genellikle önceki altı ay içinde en az üç ay boyunca mevcuttu.

Doktorunuz kronik prostatitiniz olduğundan şüphelenirse, ileri değerlendirme için bir uzmana (genellikle bir ürolog) başvurabilirsiniz. Bir uzmana yönlendirilirseniz, prostattan enfeksiyon bulaşmasını önlemek için prostattan alınan bir sıvı numunesi (‘salgı’) toplanabilir. Bunu yapmak için, bir doktor, rektumunuza eldivenli bir parmak yardımıyla hafifçe prostatınıza masaj yapabilir. Bunu yaparak, prostattan gelen sıvı üretra içine itilir ve toplanmak üzere penise gelir ve mikropları (bakteri) test eder. Kronik pelvik ağrı sendromunuz (CPPS) varsa, prostat sıvısında veya idrarda hiçbir bakteri bulunmaz.

Kronik prostatit tedavisi zor olabilir. Ancak, çoğu insanda semptomlar aylar ya da yıllar içinde düzelir.

Güvence ve açıklama da bazen yardımcı olur. Bazı insanlar prostat kanseri gibi ciddi bir hastalığa sahip olabileceğinden endişe ediyorlar. Endişe ve kaygı belirtileri daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, kronik prostatitiniz olduğunu ve diğer bazı hastalıkları bilmediğinizi bilmek yararlı olabilir. Bununla birlikte, ağrının veya rahatsızlıktan bir süre daha devam edeceğini kabul etmek zorundasınız.

Kronik prostatit için çeşitli tedaviler denendi. Bazı insanlara fayda sağlayabilirler ancak bugüne kadar çoğu durumda yardım edip etmediklerini teyit eden araştırma çalışmaları var. Bunlar ‘standart’ ya da rutin tedaviler değildir, ancak bir uzman sizi deneyin dediğinde bulunabilir.

Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu (CPPS) için olası tedaviler aşağıdakileri içerebilir

Araştırma kronik bakteriyel prostatit ve kronik prostatit / CPPS için daha iyi tedaviler bulmaya çalışmaya devam ediyor.

Bir bakış açısı (prognoz) vermek zordur. Belirtileriniz ‘gelip gidebilir’ veya ağırlığı farklı olabilir, ancak uzun sürebilir. Ağrı kesici rahatsızlıkları en aza indirebilir.