Gülin

Dermatalkalaz, gevşek ve gereksiz göz kapağı derisinin varlığını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Perioküler yaşlanmanın ortak bir işaretidir ve sıklıkla orta yaşlı ve yaşlı insanlarda görülür. Üst göz kapaklarında daha dramatik bir şekilde görülen dermatalkalaz alt göz kapaklarını da etkiler. Genellikle steatoblepharon olarak bilinen yörünge fıtıtı fıtığı ve blefaroptoz olarak bilinen göz kapaklarının sulanması ile birlikte görülür. Buna ek olarak, belirsiz, düşük veya çift göz kapağı kırışması da kaydedilebilir.

İç ve dış faktörlerden perioküler yaşlanmanın yaygın bir nedeni vardır. Yaşlanma, bağ dokusunun zayıflamasına ve cildin esnekliğini kaybetmesine neden olur. Ek olarak, cilt yerçekimi etkisiyle azaltılır. Bu faktörlerin etkileşimi, üst kapakların klasik olarak kapanmasına yol açar. Orbital septumun zayıflaması ve orbital yağ herniasyonunun şişkin görünümüne katkıda bulunur. Travma, bağ dokusu hastalıkları veya tiroid göz hastalığı gibi sistemik hastalıklar, blefarokalazi olarak bilinen göz kapaklarının idiyopatik iltihabı veya önceki cerrahi, bu değişiklikleri güçlendirebilir.

Bu normal anatomik değişiklikler yaşla birlikte değişen miktarlarda gerçekleşir. Genetik yatkınlık ve ailevi kalıtım, dermatalkalezide en güçlü predispozan faktörlerdir. Buna ek olarak, vücut kütle indeksi, erkek cinsiyeti, açık ten rengi ve mevcut sigarayı artırmak ek risk faktörleri olabilir. [1]

ICD9 kodu 374.87

ICD10 kodları

Üst göz kapaklarının dermatakalazisi olan hastalar, klasik olarak yanal kaputçuluk olarak bilinen sarkmış dokuların etkileşiminde azalmış periferik görüş bildirebilir. Diğerleri, göz çevresindeki ağır veya yorgun bir hisle, gölgeli bir kaş ağrısı veya görme bulanıklığı olan droop kapakları veya kirpikler nedeniyle merkezi görü müdahalesi hakkında şikayet edebilir. Dermatokalazi de kozmetik bir endişe, çünkü yüze yorgun ve donuk bir görünüm verir. Alt kapak dermatokalazisi esas olarak kozmetik bir konudur ancak birkaç hastada edinilen kıvrımlarda ter koleksiyonuna bağlı dermatit veya gözlük takma zorluğuna neden olabilir.

Dermatalkalaz rahatsız olan hastalar için iyileştirici seçenekleri sınırlayabilecek gözün kendisinin hastalıklarını göz ardı etmek için bir göz doktorunun kapsamlı bir göz muayenesi gereklidir. Ayrıca, anatomik değişiklikleri veya patolojiyi aramak için ayrıntılı bir inceleme, uygun yönetim planını formüle etmeye yardımcı olur.

150

Kaş konumu ve kaş konturuna özel dikkat, gerçek ve yalancı dermatokalazi ayırt etmek için önemlidir. Gereksiz göz kapağı derisinin, levator eksresyonu, prolabe orbital yağın, blefaroptoz varlığının veya yokluğunun ölçülmesi, dermatalkalazın türünü ve derecesini ölçmek için gereklidir. Ek olarak, göz kapağı retraksiyonunun, gözkapağı gevşekliğinin miktarı ve çevresindeki kemik çerçeve ve perioküler dokulardaki değişikliklerin değerlendirilmesi gereklidir.

Dermatakalazis ile işlevsel sakatlık, harici fotoğraf ve görme alanı testiyle, göz kapağının bantlanması veya kaldırılması olmadan belgelenir.

Blefarokalazi, Lakrimal bez fıtığı, Yüz Sinir Felci, Kitle Etkisine Bağlı Mekanik Blefaroptoz, Kaş Tutkusu ve Floppy Göz kapağı Sendromu

Dermatokalaziyi düzeltmek için üst göz kapağı blefaroplastisi, oftalmik plastik cerrah tarafından, kozmetik ya da fonksiyonel amaçlı olsun, en sık uygulanan işlemlerden biridir. Prosedür ilk önce göz kapağının kırışmasından başlayarak eksize edilecek dokunun ana hatlarını çizerek gerçekleştirilir. Yeterli cilt kapanması için yeterli cilt kalması için özen gösterilmelidir. Çoğu zaman, preseptal orbicularis’in kısımları deriyle çıkarılır. Önemli miktarda steatoblefaron veya yağ herniasyonu varsa, orbital septum açılabilir ve preaponeurotic yağ kesilir veya damar daraltılır, böylece daha da düz bir üst göz kapağı konturu oluşur. Yağ alınması, boşluklu bir görünümden kaçınmak için konservatif olarak yapılmalıdır. İnsizyonlar genellikle üst göz kapağı kırışıklığı içinde gizlidir ve dikişler cilt kenarlarına yaklaşmak için kullanılır.

Yağ fıtıkları ve alt göz kapaklarının aşırı dokusu için alt göz kapağı blefaroplastisi yapılabilir. Bu genellikle bir kozmetik işlem olarak düşünülür ve gözlerin altında “poşet” görünümünü azaltır.

Lazerle yeniden cilt soyma veya kimyasal peelingler ile ilave kırışık azaltma elde edilebilir. İlişkili kaş ptosisini düzeltmek için kaş yükselmesi veya kaş peksisi sıklıkla blefaroplasti ile birlikte uygulanır.

Ameliyatın riskleri kanama, morarma, yara izi, asimetri, ek prosedür gereksinimi ve retrobulber kanama içerir.

Blefaroplasti, ameliyat sonrası erken dönemde oral analjezi ve soğuk kompreslerle iyi tolere edilir. Bazı oftalmik plastik cerrahlar, enfeksiyon riskini en aza indirgemek için peri-operatif intravenöz ve post-operatif oral ve / veya topikal antibiyotikler ekler.

Cildin kapanması için kullanılan dikişe bağlı olarak dikişler cerrahın takdirine bağlı olarak ameliyattan sonra genellikle 1-2 hafta içerisinde kaldırılır. Harici fotoğraflar genellikle postoperatif değişiklikleri ve iyileşme sürecini belgelemek üzere alınır.

Blefaroplasti Üzerinde Hastalar İçin ASOPRS Bilgileri

Yörünge, Göz Kapakları ve Lakrimal Sistem. BCSC Bölüm 7. Amerikan Oftalmoloji Akademisi. 2008.

http://emedicine.medscape.com/article/1212294