safra asidi malabsorbsiyonu / diyare

Safra asit ishali, özellikle irritabl bağırsak sendromu olduğu düşünülen insanlarda sık görülür. Bağırsak asidi ishaline bağırsakta bir sorun neden olabilir. Diyarea neden olan başka tıbbi problemler yoktur. Safra asiti ishali, safra asidi bağlayıcısı adı verilen bir ilaçla tedaviye çok iyi yanıt verir. Bağırsakta başka bir sorun yoksa, sonuç genellikle çok iyidir.

Safra asit ishali, özellikle irritabl bağırsak sendromu olduğu düşünülen insanlarda sık görülür. Bağırsak asidi ishaline bağırsakta bir sorun neden olabilir. Diyarea neden olan başka tıbbi problemler yoktur. Safra asiti ishali, safra asidi bağlayıcısı adı verilen bir ilaçla tedaviye çok iyi yanıt verir. Bağırsakta başka bir sorun yoksa, sonuç genellikle çok iyidir.

Safra kesesi ve safra hakkında bilgi sahibi olma

Safra karaciğere yapılmış bir sıvıdır. Safra pigmentleri, safra asidi, safra tuzları, kolesterol ve lesitin gibi çeşitli maddeler içerir. Safra kanalı adı verilen minik tüplere geçirilir. Safra kanalları ana safra kanalı oluşturmak için birlikte (bir ağacın dalları gibi) katılmaktadır. Safra yolları damla damla safra yollarına, ana safra kanalına ve daha sonra bağırsağa atılır.

Safra, daha sonra bağırsak içeriğinin geri kalan kısmı ile birlikte ince bağırsak boyunca hareket eder. İnce bağırsağın son kısmına terminal ileum denir ve daha sonra kalın bağırsağa (kolon) yönlendirilir. Normalde safra asitlerinin çoğu terminal ileumdan tekrar kan dolaşımına geçer, yani kan dolaşımına yeniden emilirler.

Safra asidi, kan dolaşımına yeniden absorbe edilmezse, büyük bağırsağa (kolona) girerler. Büyük bağırsaktaki saf asitleri, kan dolaşımından geniş bağırsağa girmek için anormal derecede yüksek su ve tuzlara neden olur. Büyük bağırsakta artan su ve tuz miktarı, sulu ishale neden olur.

Safra asiti diyare, bağırsak, özellikle de bağırsağın son bölümünü (terminal ileum) etkileyen ve daha sonra kalın bağırsağa (kolona) yol açan bir takım hastalıklardan kaynaklanabilir. Örneğin, bağırsak ileum ishali veya Crohn hastalığı denilen bir rahatsızlığınız varsa bağırsak asidi ishale neden olabilir.

Bununla birlikte, safra asidi ishali olan birçok insanın belirgin bir nedeni yoktur. Buna idiyopatik safra asidi ishisi denir, bu da nedeni bilinmiyor demektir.

Her 100 kişide safra asidi ishalinin yaklaşık 1 kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Safra asiti ishalinin, irritabl bağırsak sendromu tanısı konan yaklaşık 1 ila 3 kişiyi etkilediği düşünülmektedir. Nedenin bilinmediği safi asit ishali (idiyopatik safra asidi ishali) çoğunlukla 30-70 yaşlarındaki erkek ve kadınlarda görülür.

Çoğu zaman ishal öyküsü vardır. Ayrıca Yetişkinlerde Akut Diare adlı ayrı broşüre bakın.

Sadece tedaviye alınan bir deneme çalışmasıyla teşhis edilirse safha asidi ishalı (aşağıya bakın). İlaçlar genellikle çok etkili ve bu nedenle ilaç alımı sırasında diyarenin düzelmesi safra asidi ishalinin muhtemel bir teşhisine işaret ediyor.

Safra asidi ishalinin başlıca tedavileri düşük yağlı bir diyettir ve bir safra asidi bağlayıcısı olarak adlandırılan bir ilacı alır. Az yağlı bir diyet, safra asidi ishali belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Bağırsakta safra asitlerine bağlanan ilaçlar genellikle çok etkilidir. Safra asidi bağlayıcı ilaçların örnekleri kolestiramin, kolestipol veya kolesevelamdır. Kolestiramin sıklıkla kullanılan ilaçtır ve genellikle çok etkilidir. Kolestiramin tedavisi başarısız olduğunda Colesevelam’ın etkili olduğu gösterilmiştir.

Sebebi bilinmeyen safra asidi ishali olanların çoğunda (idiyopatik safra asidi ishali), safra asidi bağlayıcı tıbbı ile tedaviye çok iyi cevap verilir. Bununla birlikte, ishali durdurmak için ilacı uzun süre (yıllarca) almaya devam etmeniz gerekebilir.