aripiprazol yan etkileri. aripiprazol enjeksiyonu

Aripiprazol uzun etkili enjeksiyon her ay doktorunuz veya hemşireniz tarafından verilir.

Aripiprazol uzun etkili enjeksiyon hakkında

Bir enjeksiyon için randevu kaçırırsanız, lütfen mümkün olan en kısa sürede başka bir randevu alın.

Şizofreni, bozuk fikirler, inançlar ve deneyimler veren zihinsel sağlık durumudur. Şizofreni semptomlarını gidermek için aripiprazol reçete edilmiş olursunuz. Bu tür belirtiler arasında, işitme, görme veya gerçek olmayan şeyleri algılama, yanlış inançlar yaşama ve alışılmadık derecede şüphe uyandırmayı içerir. Aripiprazol, beyindeki bu kimyasal maddelerin kontrolünde yardımcı olmak için kimyasal maddeler dengesinde çalışır.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerden dolayı, aripiprazol almadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir.

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, aripiprazol uzun etkili enjeksiyon ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Önemli: kas sertliği, çok yüksek sıcaklık, şaşkın duygu, hızlı bir kalp atışı ve terleme gibi belirtiler yaşarsanız derhal doktorunuza danışmalısınız. Bunlar, nadir olarak görülen fakat nöroleptik malign sendrom olarak bilinen ciddi bir durumun bulguları olabilir.

Bu ilacın aşırı dozda geçirildiğinden şüpheleniyorsanız, hemen yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin.