genç gebelik

Adolesan gebelik, 19 ya da daha küçük yaştaki kızlarda gebeliktir.

Nedenler

Adölesan gebelik için risk faktörleri şunlardır:

Daha küçük yaş; Fakir okul performansı; Ekonomik dezavantaj; Yaşlı erkek eş; Tek ya da küçük ebeveynler

Karın şişliği; Göğüs büyütme; göğüslerde hassasiyet

Pelvik muayene vajinal duvarların mavimsi veya mor renkli, mavimsi veya mor renk verme ve rahim ağzının yumuşaması ve uterusun yumuşaması ve genişlemesi gösterebilir.

A; Hamilelik testi; serum HCG

Gençler için doğan bebekler 2-6 kat daha fazla olma ihtimali vardır; düşük doğum ağırlığı; Prematüre; intrauterin büyüme geriliği, 20 ya da daha büyük yaştaki annelere göre daha düşüktür. düşük doğum kilosunda en büyük rolü oynar, ancak (gebelik sırasında fetüsün yetersiz büyümesi) bir faktördür.

A; Hamilelik testi; serum HCG

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Doktora ne zaman gelmelisin

Plasenta previa; Gebeliğe bağlı hipertansiyon; Erken doğum; Önemli anemi; toksemi

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Gebe gençler ciddi tıbbi komplikasyonlara maruz kalma riski daha yüksektir.

Yasak eğitim programları, gençleri evlenene kadar seks yapmak için beklemeye ya da cinsel etkinliği ve potansiyel bir gebeliği sorumlu bir şekilde ele alacak kadar olgunlaşana kadar teşvik eder; Bilgi tabanlı programlar, çocukları bedenleri hakkında öğretmeye odaklanmaktadır. Ayrıca, doğum kontrolü ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) nasıl önleneceği hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Araştırmalar, bilgiye dayalı programların genç gebelik oranlarının düşürülmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Tabii ki sadece doğum kontrolü hakkında bilgi sahibi olmayan eğitim; Klinik odaklı programlar, çocuklara bilgi erişimi kolaylaştırır, sağlık hizmeti sunucuları tarafından danışma ve doğum kontrolü hizmetleri verir. Bu programların birçoğu okul tabanlı klinikler aracılığıyla sunulmaktadır .; Akran danışmanlık programları tipik olarak diğer çocukları seks yapmak için akran ve sosyal baskılara direnmeye teşvik eden daha yaşlı gençleri içerir. Zaten cinsel yönden aktif olan gençler için akran danışma programları kendilerine ilişki becerileri öğretmekte ve onlara doğum kontrolünü nasıl alabileceğiniz ve başarılı bir şekilde kullanabileceğiniz konusunda bilgi vermektedir.

Sağlık uzmanınız doğum kontrol yöntemleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) önleme veya gebelik riski konularında danışmanlık da yapabilir; önleme; Birçok farklı genç gebelik önleme programı vardır.

Plasenta previa; Gebeliğe bağlı hipertansiyon; Erken doğum; Önemli anemi; toksemi